Konular: , Mesajlar: , Üyeler:
Online:
DUYURULAR!

Site Üyelerimize Duyuru....Şifre ve Diğer Sorunlarınız İçin kanaryavedogakuslari@hotmail.com'a E-Mail Atarak Bize Ulaşabilirsiniz.

Go Back   Kanarya ve Doğa Kuşları > DOĞA KUŞLARI > Diğer Doğa Kuşları

Diğer Doğa Kuşları Kenevir Kusu - Şakrak Kusu - Keten Kusu - Ispinoz

Seçenekler Stil
Alt 05-18-2006, 20:07   #1
guray
Members

guray Tecrübe  ediniyor
Paylaşımlara ettiği Teşekkür sayısı: 2
4 Paylaşımında 15 Teşekkür aldı
Sigircik !

Merhaba Arkadaslar,
Ogrenmeye yatkin bu kuslar , benim daima ilgimi cekmislerdir. Suruyle yasayip tarim alanlarina zarar vermelerinden dolayi pek sevilmezler ama kus seslerini taklit etmeleri, dolayisiyla zaman zaman iclerinde cok iyi otenlerine
benim gibi sizler de rastlamissinizdir. Eger bir gun sartlar mumkun olursa bir tane kafeste yavrudan iyi egitim verilmis bir sigircik beslemek istiyorum. Hindistanda bazi turleri kafeslerde otum icin besleniyorlar.
Asagida bu kuslarla ilgili bir makale var. Dikkatlerinize sunarim.
Saygilarimla,

Guray.
Avrupa'da yasayan 80-90 gr. agirligindaki sigircik kuslari, dilbilimcileri 40 yildir kabul edilen teorileri yeniden sorgulamaya yöneltti.

Noam Chomsky?yi kizdiran ?zeki? kus
Avrupa?da kökenli sigircik kuslarinin, simdiye dek insanlara özgü sayilan dilbilgisi yetenegine sahip oldugunu öne süren teze, ünlü dilbilimci Noam Chomsky karsi çikiyor.

NTV-MSNBC
Güncelleme: 15:08 TSI 04 Mayis 2006 Persembe

NEW YORK - Politik durusuyla taninan dünyaca ünlü bilim insani Noam Chomsky, aslinda bir dilbilimci. Chomsky, 1950?lerden bu yana linguistik alaninda yaptigi çalismalarda, dilbilgisi gelistirme yetisinin insanin dogasinda oldugunu savunuyordu. Ancak, uluslararasi bir dilbilim grubu, Avrupa?da yasayan bir kus türü olan sigircik kuslarinin da benzer bir dilbilgisi yetenegi oldugunu ortaya atti. Böylece Chomsky?nin insan tabiati ile diller arasindaki iliskiyi irdeleyen teoremi tartismaya açildi.

Insan dillerini hayvanlarinkinden ayiran en önemli özelliklerden biri, cümlenin içine yeni sözcükler veya tamlamalar katarak genisletilmesi. Yeni unsurlarin katilmasiyla genisleyen bir cümle, esasen hayalgücünün bir sonucu varsayiliyor, ki bu da insanlara özgü bir özellik.

CHOMSKY?YE GÖRE DILBILGISI INSANA ÖZGÜ
Chomsky?nin izindeki dilbilimciler, cümlelerin hayalgücüne dayali olarak genisletilmesi veya uzatilmasi isleminin dilde belli bir ritim olusturdugunu vurgulayarak bunu dilbilgisi olarak tanimliyor. Chomsky tezinde bu insan tabiatina has bir özellik. Ayrica, bu özelligin insan dillerinin gelismesinin altinda yatan yegâne yetenek oldugu düsünülüyor.

DILBILGISI INSANLARA ÖZGÜ OLMAYABILIR
Buna karsilik, University of California-San Diego profesörü Timothy Gentner, Chomsky?nin tezinin temeli dilbilgisi yeteneginin sadece insanlara özgü olmadigini savunuyor.

Gentner ve ekibi, denek sigircik kuslarina yönelik, onlarin dilinde 16 farkli sarki besteledi. Her bir sarki, iki farkli sira üstüne oturtuldu. Bestelerin birinci yarisinda, melodiler insan cümlelerinde oldugu gibi yeni melodilerin eklenmesine müsait sekilde olusturuldu. Bu sekilde melodi bir anlamda insan diline benzetildi. Bestelerin ikinci yarisi ise, hayvanlara özgü sayilan yeni ögelerin ancak basa veya sona eklenmesi prensibiyle olusturuldu.

KUSLAR YAPISAL FARKLARI KAVRADI
Besteler sigircik kuslarina 10 bin kez dinletildi; denek kuslar en sonunda melodiler arasinda yapisal bir fark oldugunu farketti.

Uzmanlar, bu sefer kuslara insan tipi olan melodilerin daha da uzatilmis versiyonlarini dinletti. Kuslar yine yüzlerce kez dinlemeden sonra bunlarin da farkina vardi. University of Chicago profesörü Howard Nusbaum, sigircik kusunun bir bellegi oldugunu ve bu sayede melodik yapilari karsilastirabildigini vurguluyor.

DILBILGISI INSANDA VE HAYVANDA ORTAK OLABILIR MI?
Çalisma, insanlarla hayvanlarin temel melodik ve buna bagli olarak linguistik siralari akilda tutma gibi bir yetenegi paylastigi fikrini siniyor. Ancak, bu temel linguistik yetenek türden türe degisiklik yasiyabiliyor.

CHOMSKY TEZE KARSI ÇIKIYOR
Ancak, Massachusetts Institute of Technology (MIT) dilbilimcisi Noam Chomsky?nin bu çalismaya itirazi var. Chomsky?e göre, bu çalisma temel bir metametiksel hata üzerine kurulu; ?Bu çalisma, ampirik olarak hesaplanamayan birtakim ara-sistemlerin matematiksel linguistikte hesap disi birakildigini unutuyor, ancak bunlarin da tüm bu süreçlere etkisi var.?

CHOMSKY: DAHA DERINLEMESINE ARASTIRMAK GEREK
Chomsky, kuslarin dilbilgisini veya melodik yapilari yeni çalismanin iddia ettigi gibi insana benzer bir sekilde kavramadigini savunuyor.

Chomsky?ye göre, kuslarin melodiler farkedebilmesi esas olarak kisa zamanli bir bellegin devreye girmesiyle açiklanabilir, ancak kesinlikle linguistik bir yetenegin sonucu degil. Sigirkuslari melodiler arasindaki farklari kavrama yetisini, evrim sürecinde bir ayakta kalma yöntemi olarak da gelistirmis olabilir.

?Hayvanlar ve insanlarin, temel dil olusturma yetilerini paylastigi kanitlanabilirse? diyor Chomsky, ?Bu linguistik alanini da asar, biyolojiyi tümden sarsardi.?

Not: Arastirmayi konu alan makale Ingiliz bilim dergisi Nature?da yayimlanmistir.
guray isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05-18-2006, 21:10   #2
Necdet KARA
Doğa Kuşu Üreticisi Uzman Üyemiz

Necdet KARA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Necdet KARA Tecrübe  ediniyor
Paylaşımlara ettiği Teşekkür sayısı: 2.066
922 Paylaşımında 5.778 Teşekkür aldı
Sigircik üzerine 1-2 kez sitede yazmi$tim ben kendi kulagimlan 2-3 kere duydum papaganlar vallah alt etmi$ler :lol: Selam ve saygilar.
Necdet KARA isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05-19-2006, 12:54   #3
Ziyaretçi

EGITILEBILIRLIK

Sigircik kuslari yavrudan yetistirildigi taktirde bazi basit egitimleri alabildikleri basit düzenekleri açabildiklerini duymustum
Alt 05-19-2006, 15:04   #4
Ertuğrul GÖRÜŞÜK
Administrator Site Yöneticisi Sivas Kanarya Sevenler Derneği (030)

Ertuğrul GÖRÜŞÜK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ertuğrul GÖRÜŞÜK Tecrübe  ediniyor
Paylaşımlara ettiği Teşekkür sayısı: 3.599
1.928 Paylaşımında 13.039 Teşekkür aldı

Merhaba,biz 4 veya 5 sigircigi kanaryalarin ötüm egitiminde kullanirdik.Özellikle islik seslerini kanarya yavrularinin almasini isterdik.Gerçektende normal kanarya nagmelerinin arasinda bir sigircik isligi çok güzel olur... Bilindigi gibi ülkemizde iki türü yasiyor.Sigircik(Sturnus vulgaris) ve Pembe sigircik(Sturnus roseus).Ayricada Sturnus vulgaris COM sampiyonalarinda Section G1 de yarismalara katilabiliyor.
Alt 05-20-2006, 00:49   #5
Murat ESKİGÖÇMEN
DKKD Üyemiz ve MUTASYON SAKA ÜRETİCİSİ ADAYI (024)

Murat ESKİGÖÇMEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Murat ESKİGÖÇMEN Tecrübe  ediniyor
Paylaşımlara ettiği Teşekkür sayısı: 851
265 Paylaşımında 1.034 Teşekkür aldı
Ankarada çok eski bülbülcülerden bazilarinin bülbül ötüslü sigircik yetistirdiklerin ve bu kuslarin oldukça güzel taklit ettiklerini duymustum.
Murat ESKİGÖÇMEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil