Konular: , Mesajlar: , Üyeler:
Online:
DUYURULAR!

Site Üyelerimize Duyuru....Şifre ve Diğer Sorunlarınız İçin kanaryavedogakuslari@hotmail.com'a E-Mail Atarak Bize Ulaşabilirsiniz.

Go Back   Kanarya ve Doğa Kuşları > KANARYA BAKIMI HAKKINDA > Kafes , Aksesuar ve bilezik bilgileri

Seçenekler Stil
Alt 04-06-2006, 16:46   #1
S.Coşkun GİRAY
Site Üyemiz

S.Coşkun GİRAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

S.Coşkun GİRAY Tecrübe  ediniyor
Paylaşımlara ettiği Teşekkür sayısı: 1
0 Paylaşımında 0 Teşekkür aldı
bahçe salmalari

herkese selamlar,

bu sene doga kuslarim için bahçeye bir salma yapmak niyetindeyim... mevcut kümes-salmalari inceledim ama muhakkak bu isin inceliklerini daha evvel bu isi yapan arkadaslarimiz bilirler; yanlis birsey yapmak istemedigimden sitemizde bir baslik açmak istedim.benim gibi bu isi yapacaklara da rehber olmasi dilegiyle...
salmanin konumu,ölçüleri, izolasyonu,m2 olarak içinde kaç kus üretebiliriz,dis ortamdan gelebilecek olumsuzluklara karsi nasil önlemler almaliyiz gibi pekçok konu var. bu konularla ilgili sitenin forumlarinda bazi bilgiler mevcut ama bir baslik altinda toplamak sanirim dogrusu olacak!
evde itinayla baktigimiz,sakindigimiz doga kuslarimizin dogada daha saglikli ve üretken olacagini düsünüyorum ama bu konuda tecrübeli üyelerden gelecek bilgilerin çok faydali olacagina inaniyorum.

saygilar,
Alt 04-06-2006, 18:58   #2
ozkinay
Ziyaretçi

Evet, benim de yazlikta çok güzel bir bahçem var ve buna salma yaparsam güzel olur. Ama kedi, köpek, yagmur, firtina vb... dis etkenlerden çekiniyorum. Acaba bu is nasil yapilmali?
Alt 04-06-2006, 20:12   #3
Nihat Akdeniz
Ziyaretçi

aslinda salma yapmayi dusumeniz cok guzel , ben bir cok ureticinin salmalarini gezdim ve cok degisik salmalar gördum. bakin 30m2 kapali bir yer yapildiginda bile icine cok guzel salmalar yapilir ama mesele öncelikle kac tane kus kapasiteli olmali veya en fazla yavrularda dahil kac kusa kadar uretmek isteniyor bunlara göre kac salma yapacaginiza karar verirsiniz.
tek bir salmanin ideal ölcusu 2m yukseklik 1m genislik 1,5m veya 2m derinlik.bu ideal bir salma ölcusudur , bundan yanyana kac adet isteniyorsa yapilabilir. ön cephe doguya bakmali ki sabah gunesi görsun, tavan isik geciren plastik tavandan olmali yan bölmeler ahsap ta olabilir tas örmede olabilir,arka cephede tel olmali ve iki adet kapi olmali alttakini temizlik amacli usttekini yem degistirme su degistirme amacli kullanilabilir.
ön cephe acik tel örgu arka cephe kapali olsun istiyorsaniz , siralanmis salmalarin arka cephesin ayni uzunlukta 1,5 m genisliginde kapali bir koridor insaa edilebilir ,bu kus kacirma olayini ortadan kaldirir soguk havalarda sizin kapali bir ortamda kularala ilgilenmenizi saglamis olur.
aslinda kagit uzerine cizim ile bir kac resim ekleyebilirim istenilirse tabiki.
Alt 04-06-2006, 20:38   #4
ozkinay
Ziyaretçi

Bence çok faydali olur Nihat Bey. Ama kedi, köpek vb... salmalarin tel yerlerine saldirmaz mi kuslari görünce? Tabi içeri giremez, ama kuslar tedirgin olmaz mi? Bir de zemin toprak mi olmali? Eger öyle ise yagmur yagip da çamur oldugunda ne yapacagiz? Bir de son olarak: Kuslar salmanin altina pisleyecekler. Taban malzemesi ne olmali ve temizligi nasil yapilmali?
Alt 04-06-2006, 21:03   #5
S.Coşkun GİRAY
Site Üyemiz

nihat bey merhabalar,

çizimler üzerinde konusmak bence de çok faydali olacak...tesekkürler.

saygilarimla,
Alt 04-06-2006, 21:11   #6
adotepe
Ziyaretçi

http://www.thepigeonflyer.com/naabl.htm
Alt 04-06-2006, 23:37   #7
Nihat Akdeniz
Ziyaretçi

SALMA A

SALMA B

SALMA C

cizimler hakkinda yorum yapalim
Alt 04-07-2006, 00:26   #8
S.Coşkun GİRAY
Site Üyemiz

elinize saglik nihat bey... bu çizdikleriniz disariya telle açilan bir projeden çok sanirim kapali bir odacigin içinde yapilan bölmeler gibi anladim ben...
daha evvel yazdiginizda telli,disariya açilan kümeslerden de bahsetmistiniz..aslinda bu bölmelerin önüne yine telle ayrilmis bir kümes yerlesebilir diye düsünüyorum,ne dersiniz?
Alt 04-07-2006, 00:33   #9
Ferit ÖGÜT
Doga kusu ve kanarya üreticisi.D.K.K.D. Üyesi

Ferit ÖGÜT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ferit ÖGÜT Güvenilir Düzeyde Tecrübeli Ferit ÖGÜT Güvenilir Düzeyde Tecrübeli Ferit ÖGÜT Güvenilir Düzeyde Tecrübeli Ferit ÖGÜT Güvenilir Düzeyde Tecrübeli Ferit ÖGÜT Güvenilir Düzeyde Tecrübeli Ferit ÖGÜT Güvenilir Düzeyde Tecrübeli Ferit ÖGÜT Güvenilir Düzeyde Tecrübeli Ferit ÖGÜT Güvenilir Düzeyde Tecrübeli Ferit ÖGÜT Güvenilir Düzeyde Tecrübeli Ferit ÖGÜT Güvenilir Düzeyde Tecrübeli Ferit ÖGÜT Güvenilir Düzeyde Tecrübeli Ferit ÖGÜT Güvenilir Düzeyde Tecrübeli Ferit ÖGÜT Güvenilir Düzeyde Tecrübeli Ferit ÖGÜT Güvenilir Düzeyde Tecrübeli
Paylaşımlara ettiği Teşekkür sayısı: 826
537 Paylaşımında 602 Teşekkür aldı
Coskun kardesim!
Biraz daha detayli bilgi verseydin arkadaslar daha kolay yardimci olabilirdi.Mesela icersine kac kus salacaksin hangi kuslari düsünüyorsun?
Mozaik kardesimiz güzel planlar göndermis.Keske yerim yeteri kadar olsada aynisini yapabilsem.Herseyden önce salmanin alt kenarini 20 santim kadar betonla cevrelersen daha iyi.Sansar gibi bazi hayvanlar eseleyip icine giremesin.hatta beton kurumadan kirilmis cam parcalarini sokustursan beton dondugu zaman yabani bir hayvan eselemeye kalktigi zaman ellerini kesince eselemekten aninda vaz gecer.Birde cift telle kaplarsan disaridan karka kedi gibi saldirilara karsi önlem alinmis olur.Kuzey tarafini soguk rüzgarlara karsi kesin kapat.Eger basit bir salma yapmak istersen benim cizdigim bir plan var. 2 metre yükseklik 1.80 ne dogru egik yagmur icin.4 metre boyunda 2 metre eninde.Kismetse bu sene benim bahceye yapacagim.Herkeze bol yavrulu basarili bir sezon diliyorum.
Resmi büyütmek icin üzerine tikla,

http://www.sakaciferit.tr.gg
Ferit ÖGÜT isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 04-07-2006, 00:43   #10
ozkinay
Ziyaretçi

Ferit Abi hakli. Kus dagilimiyla ilgili de bilgi olsaydi keske.
Bir de zemin temizligi hakkinda cevap gelmedi ama...
Alt 04-07-2006, 02:30   #11
S.Coşkun GİRAY
Site Üyemiz

su anda eslesmis 1 çift sakam var ama doga kuslarindan florya,iskete gibi diger türleri de yetistirebilmeyi çok isterim... belki baslangiçta 2 çift kus düsünerek projeyi minimalde tutmak daha dogru sanirim.
ferit bey salma resmi için tesekkürler.. ben daha korumali,kapali alani da olan bir salma düsünmüstüm hep ama buda çok güzel,elinize saglik.
Alt 04-07-2006, 10:56   #12
Orhan ARER
Doğa Kuşları Üreticisi Uzman Üyemiz (060)

Orhan ARER Tecrübe  ediniyor
Paylaşımlara ettiği Teşekkür sayısı: 46
42 Paylaşımında 130 Teşekkür aldı
Degisik salma ve kus evlerinin resimleri ve yapim evrelerini gösteren resimler var elimde. Bu konuda bir iki çalismada yaptim. Isteyenler mail adreslerini versin yavas internetimden göndermeye çalisayim. Internette seacrh ile konuyla ilgili çok sey bulabilirler. Dil problemi olanlarda indirdikleri metinleri paylasirlarsa çevirir paylasiriz. Almanca-ingilizce-rusca çevirileri abartili boyutta olmamak kaydiyla çevirebilirim. Bu asamaya gelmeden önce vaziyet plani üzerinde konusabiliriz. Yön konusu büyüklük konusu. Noyfert den standartlari arastiracagim. Oradakiler hatirladigim tavuk kaz gibi kümes hayvanlari için. Sonra sirasiyla zemin tesisat*isitma diye gideriz. El birligi ile veri toplayalim. Sonra standarda sokariz.
Sevgiler
Orhan ARER isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 04-07-2006, 15:39   #13
S.Coşkun GİRAY
Site Üyemiz

orhan bey selamlar,

mail adresim asagida ama bu resimleri sitenin topigine atabilirsek daha faydali olacak. gerçi ben henüz siteye resim göndermedim; zor mu kolay mi bilemiyorum dogrusu... simdiden tesekkürler!

saygilar,
Alt 04-07-2006, 19:19   #14
Nihat Akdeniz
Ziyaretçi

gönderdigim cizimlerin ön cepheleri disariye doguya bakacak sekilde tel yapilir, arkada koridor olan salma b nin de ön cephesi teldir ve tamamen aciktir .
uretim icin salmalar bu sekil olur kolayca salmanin icine girebilmek kuslarla ilgilenebilmek icin.
ama ayriyetten zevk icin bahceye yapilabilen salmalrada vardir dört bir etrafi tel ve ust de tel veya seffaf plastik ama bunda uretin yapilsada kullanisli olmaz bu zevk icin bahcede kus beslemek icindir.
uretim icin en ideal salmalar benim cizdiklerim gibidir ,evet cizimlerde sanki komle kapali gbi görunsede salmalarin oldugu cepheler tamamen disariya bakan tel olarak dusunun.
Alt 04-08-2006, 14:36   #15
Ziyaretçi

nihat bey merhabalar,

gönderdiginiz çizimlerden 2.si yani "çizim b" yi uygulamak benim için uygun gibi.. içinde 1,5 mtX1mt'lik 2 salma,giriste dediginiz gibi kapali bir alan,diger tarafinda ikiye ayrilmis telli kümes bölümü.. neticede ilk defa deneyecegim bir metod oldugu için tamami 7-8 m2'yi geçmeyecek bir büyüklük düsünüyorum... zemini,topraktan izalosyonla ayrilmis hayvanlarin altina giremeyecegi(fare vs...), telli kümes bölümünde çatiya isik geçiren bir malzeme ile yapilmis bir çati ve dogu-bati hattina göre yerlestirilmis bir konum... belki kedi-köpek için telli kümes kisminin topraktan daha yukariya kaldirilmasi(bel hizasindan yukari dogru..) yararli olabilir diye düsünüyorum... zemin için aklima ilk gelen deniz kumu ama bu konuda deneyimi olanlardan fikir almak dogrusu olacak...
ayrica kapali salma ile disariya açilan telli kümes bölümünü istenildiginde ayirmak için bir kapi koymak yararli olur mu bilemiyorum?gönderdiginiz resimler çok güzel,elinize saglik! bir konu daha var kafama takilan... malum istanbul'da karadeniz'e yakin yani çok soguk olabilen(rüzgarla eksi
10'lara varabilen bir sogukluk) bu ortamda kuslarin saglik problemi olacak mi?bu projeyi yaparken kuzeyi özellikle izalasyonlu,rüzgara kapali yapmak yeterli mi;ayrica çok soguk havalar için bir isitma tertibati olmali mi bilemiyorum..?
saygilarimla,

s.coskun giray
sc_giray@yahoo.com

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil