PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Smet Kanaryası (Nesli tükenmiş)

Ertuğrul GÖRÜŞÜK
11-29-2009, 21:51
http://img340.imageshack.us/img340/7063/kopyas833130909l.jpg (http://img340.imageshack.us/i/kopyas833130909l.jpg/)

SMET KANARYASI TANIMLARI

1-Eski Belçika (Malinuva) ve Alman Harz kanarya cinslerinin güzel ötüşlerini muhafaza ederek meydana gelen ve Sakson adı ile anılan kuşları renkli çeşitlerle karıştırarak meydana getirilen bu hayvanlar pek makbul olmuşlardır.Boyları ufak,renkleri koyu kırmızıdan griye kadar çok mütevvi olur.Ötüşleri çok güzel ve makbüldür.MÜNİR HAYRETTİN EGELİ

2-Melinois adı verilen Belçika’nın bülbül kanaryası ile Hartz kanaryalarının karışımından meydana gelmiştir.Boyları ufak ötüşleri çok güzeldir.NURETTİN IRAKTAN

3-MENŞEİ:Hybride (melez)Bu kanaryalar melezlemeler neticesinde Smet tarafından elde edilmiştir.
ÖMRÜ:15-20 sene.
MESKENİ:Kafes
GIDASI:Tane karışımı ve yeşillik,aynı diğer kanaryalar gibi.
HUSUSİYETLERİ:Renkleri kırmızı,sarımtrak,pembe,izabel,kiremit kırmızısı,gri,siyah,boyları ufak,narin ve kibar bir kuştur.Ötüşü
İtibariyle Canari Malinois ile Alman Canari du Harz kuşlarının ötüşlerini andırır.Bu ötüş makbul ve güzeldir.H.SITKI SAATÇIOĞLU

4- Venezuella’nın Tarin cinsinden gelmedir.Melez olan bu kanaryada kırmızı renk hakimdir.Ekseriya sorguçludur.Boyu 13 ila 15 santim kadardır.Kuzey Hollanda kıvırcıklarına şekil olarak benzerler.Bu cinsin yetiştiricisi Fransız Serinofil federasyonunun başkanlığını yapmış olan Mösyö G.Smet’tir.Mösyö Ascheri en güzel cinsleri yetiştirmiştir.Smet kanaryalarına şu gıda rejimi tatbik edilir.

% 40 Şalgam tohumu
% 30 Kuş yemi
% 10 Kolza tohumu
% 5 Kenevir tohumu
% 5 Keten tohumu
% 5 Yulaf bulguru
% 5 Sıhhat karışımı diğer tohumlar.

Ötüşü sert olan Smet kanaryaları bünye itibari ile naziktirler.NURETTİN IRAKTAN

5-Bu kuşa adını veren üreticisi,Fransız Seronofil ve Ornitoloji Federasyonu Başkanı G.Smet’tir.Smet tarafından kanarya severlere kazandırılan bu tür,diğer araştırıcı ve yetiştiriciler tarafından dahada geliştirilmiştir.Bu kanaryanın özelliği lekesiz ve parlak koyu portakal renginde ki tüyleridir.Melezlendirme yoluyla elde edilmiş bir kanaryadır.Venezüella’nın siyah başlı,kırmızı gövdeli Tarin kuşunun erkeği ile sarı kanaryanın dişisinin çiftleşmesi sonucunda üremiştir.Boyu en çok 15 santimi bulur.Yapısı,sağlık açısından zayıftır.Özel bir bakımı gerektirirler.Paris Bülbülü kanaryasına uygulanan besi listesi,Smet kanaryasına da uygulanırsa iyi sonuç alınır.TUNCEL ALTINKÖPRÜ

Mehmet Reis
11-30-2009, 18:52
Ertuğrul abi paylaşımın için öncelikle teşekkürler.Sonrasında bir iki sorum olucak:
soru 1: nesli neden tükenmiştir talep meselesi yoksa standartının bozulması mı ?
soru 2: malinua ve harz gibi kuşların eşleşmesinden olduğuna göre bu ırkı yeniden hayata döndürmek mümkün değil mi?

Ertuğrul GÖRÜŞÜK
11-30-2009, 19:44
Merhaba, tam bir bilgim yok ama ''Yapısı,sağlık açısından zayıftır.Özel bir bakımı gerektirirler'' bu nedenle nesilleri tükenmiş olabilir.

2.Soruya yanıtım:Tanıtımlara baktığımızda birbirinden farklı dolayısı ile çelişkili olduğu görülüyor.Bu nedenle şahsen tanıtımların tümüne kuşku ile bakıyorum.

Ayrıca bu kuşun ötüşü arşivimde var, nasıl yüklendiğini bilmediğim için ekleyemedim.Aldığım sitede kapanmış link veremiyorum.

Mehmet Reis
11-30-2009, 20:50
ilgin için teşekkürler abi ne bileyim binbir emekle yapılmış bir ırkın tamamen yok olması (istabulin gibi) biraz kuşculuk adına ağrıma gidiyor. ses kaydını rapidshire gibi dosya yükleme sitelerine yükleyip linkini verebilirsiniz Ertuğrul abi.