PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : H A R Z E R R O L L E R

01-24-2006, 18:45
H A R Z E R R O L L E R
Harzer roller kanaryalarI almanyanIn harz bölgesinde yetistirilmis kanaryalar olup,HARZER adIyla tanInmaktadIrlar.
Harzer ötüm standartInIn detaylarInI gelecek bir zamanda açIklamanIn yararlI olacagInI düsünüyor, ve bu yazImda harzer ötümünün sesleri hakkInda bazI bilgiler sunmak istiyorum.
Genetik ötüm yapIlarInda var olan 6 ses ötümü için puanlanIrlar,puanlanan bu 6 sesten biri olan
Klingeln=ÇIngIrak sesini öten harzerlerin sayIsI %30 u geçmez,ve bu sesi keskin,yüksek,kulagI tIrmalayan tarzda ötenleri makbul sayIlmaz, az puanla derecelendirilerek cezalandIrIlIr.

suda bir gerçektirki,harzer lerin genetik yapIlarInda var olan bazI sesler zamanla kaybolmakta,ve ötümleri 5 metreden zor duyulmaktadIr.
a)wassertouren(su sesleri):blü.blü / blo.blo / blu.blu
b)Schockeln:ha.ha / hu.hu / hü.hü
c)Glucken:glock.glock /glück.glück/ glok.glok/gluk.gluk
sesleri genetik ötüm yapIlarIndan kaybolmustur.

HARZER ÖTÜMÜNDE SESLER

1)Hohl(rolle):Bosluktan gelen ahenkli,armonik ro.ro.ro / ru.ru.ru / rü.rü.rü seslerinin rule(makara) ötümüdür.Harzer sarkIsInda en degerli,ve önem verilen sestir.

2)Knorren=gurklama sesi:krrurrurru / grrurrurru / krrürrürrü / grrürrürrü / krrorrorro /grrorrorro seslerinin rule ötümüdür.

3)Hohlklingel:Çok kIsa aralIklarla bosluktan gelen sesler gibi duyulan lü.lü.lü / lo.lo.lo / lu.lu.lu seslerinin ötümüdür.

4)Pfeifen=flüt/IslIk sesi: di.di / dau.dau / dü.dü / do.do / du.du seslerinin belli aralIklarla tane tane ötümüdür.En kaliteli,ve en yüksek puanla derecelendirilen flüt sesi bosluktan geleni (hohl),ve U harfi ile ötülenidir.

5)Klingelrolle=ÇIngIrak sesi rulesi: ri.ri.ri seslerinin rule ötümüdür.

6)Klingeln=ÇIngIrak sesi:Çok kIsa aralIklarla ötülen li.li.li sesleridir.

Harzer yetistirmeye baslamak isteyen arkadaslara tavsiyem,degisik soylardan gelen birçok kusu dinleyip sonra karar vermeleri yönündedir.Üretimleri,beslenmeleri,egitimleri malinualar Ile aynIdIr.

SaygIlarImla

Mehmet ali karaipek

---------------------------------------------------------------------kaynak: sayin mehmet ali KARAIPEK bey'dir