PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : timbrado

Taner SALAR
02-14-2007, 17:22
Selam
arkadaşlar timbrado besleyen ,,üreten varmı. multımedya bölumunde ötüşlerını dınledim bana çok hoş geldı . şuan saka beslıyorum ama bırçift kanarya alıcam ötümle ilgileniyorum daha önce malinua besledım.daha farklı ötumler arıyorum aslında roller ve timbrado arasında kararsız kaldım. timbradonun bakımı,yavru alınması ne kadar verımlıdır,yumurtada bakıcı kullanılmalımıdır..? sızden gelen yorumlara ve bılgılere gore buna yön verıcem. ayrıca bır çift damızlığı ne kadara alabilirim . yorumlarınız ıcın şimdiden teşekkür ederim... :)

YENİKÖYLÜ

timarci
02-14-2007, 17:27
bu konuda elinde çok iyi timbradoları olan bir arkadaşımız var Tamer İpek bey siteye girirp girmediğini bilmiyorum yalnız çok iyi timbradoları olduğunu biliyorum ona ulaşabilirseniz sanırım yardımcı olacaktır

Mehmet DENİZ
02-14-2007, 17:59
Selam,
Taner bey ben timbrado besliyorum. İnşallah bu senede üreteceğim.Üretilmesi pek zor bir ırk olmadığı yönünde bilgim var. Yine bakıcı gerektirmeyen, kendisi büyütebilen bir kanarya diye duymuştum.
Timbrado için yabani kanaryalara en yakın ırk olduğu söyleniyor.Renkleri genelde sırtı koyu, göğsü fıstık yeşili oluyor.Ötümüne gelince, almadan önce araştırdım, sert, gür, cömert ve yüksek sesli öttüğü söylendi.Birde 12 değişik nağmesi varmış.Doğrusunu söylemek gerekirse bunlardan cömert olduğu kesin doğru, neredeyse hiç susmuyor. Ama öyle aman aman sertlik ve gür ötüm duymadım daha. Yada ben geçen seneki York kırmalarım ile karşılaştırıp bu sonuca varmış olabilirim.Nağmesi oldukça fazla ama ben sayamadım henüz.
Yanlız sizin kıyaslama yaptığınız rollere göre çok baskın olacağı kesin.Besleyeceğiniz yer ve sizin zevkinizde önemli.Evin içindeyse pek tavsiye etmem.Dışarıdaysa ve değişik nağmeler arıyorsanız olabilir.Sevgi ve saygılarımla.

Taner SALAR
02-14-2007, 20:27
selam
yorumlarınız için ercanbey mehmet bey tesekkur ederim. ikinizden baska yazan olmadı sadece timbrado besleyen sizsiniz sanırım mehmet bey :) acaba bu kuslara ılgımı yok..? velhasıl dunden berı mp3 lerı dınlıyorum bence cok guzel ötumlerı var "özellıkle seval beyın yorum yazdıgı" . roller ikinci planda kaldı hayırlı aksamlar.

YENİKÖYLÜ

yüksel yesilkayali
02-15-2007, 01:02
Selam,
Timbrado ötüm kanaryalari arasinda en yüksek ötenidir,
ancak Yorkshire veya bir mozaik gibi de degil tabi ki...
Almanya daki puanlamasi sanirim 13 nagme üzerinden yapiliyor.
Bundan iki sene evvel bir tane yesil Timbradom vardi ,cok canli ,
hareketli,cok güzel nagmelerini olan,cok cabuk ve hizli öten(duyabilmek ,anlayabilmek gercekten ustalik isteyen biri is),
arkadaslarin tecrübelerinden bildigim kadari ile
yavrularina cok iyi bakan,
esi ile cok iyi anlasan,
üretimi kolay olan bir kus.
Yabani kuslarin havasi da yok degil bu cinsde.

Ne yazikki Malinualarimin ötümünü bozar diye elden cikarmistim.
Ötümde bence bir irkta karar kilinmali.

Zevk meselesi tabi,benim tavsiye edebilecegim bir cins.
Ancak bence bir canli dinleyip öyle karar verin.
Saygilar...

Neyzen
02-15-2007, 01:08
Peki arkadaşlar dayanıklılığı nasıl bu kuşların.
Şöyle sorayım. Ben norwich besledim daha önce Erzurum şartlarında hepsi ya astım oldu ya da diğer hastalıklar. Hiç olmadı. Timbradonun soğuğa dayanıklığı,hastalıklara karşı hassasiyeti,direnci nasıl. Sık sık hasta olan nazik bir yapısı var mı?

yüksel yesilkayali
02-15-2007, 01:34
Eyüp arkadas,
benim tanidigim üreticiler, Timbradolarini
disarida büyük bahce salmalarinda tutuyorlar ,yaz - kis.
Sadece üretim ve ötüm dersleri icin iceriye aliyorlar.
Bir sorun yasadiklarini duymadim simdiye kadar.
Almanyanin iklimi de Erzurum kadar olmasa da serttir.
Mesela burada gecen yil büyük bir iklim faciasi yasandi denilebilir,üreticiler acisindan.
Birgün hava 17-18 dereceyken birden 4-5 derecelere düstü ertesi gün.
Ya da tam tersi,birden 12-13 derece yükseldigi oldu.
Bu zaman zarfinda bazi üreticilerin kuslari tüye bile girdiler.
Yavru kuslarin bir sen sonra girmeleri gereken vollmauser,yani bütün tüylerini degistirmeleri olayi bile yasandi.
Ancak ölüm olayi falan olmadi,
lakin yavru sayisini ister istemez etkilemisti.

Timbradolar bir de yesil renk agirlikli kuslar olduklari icin,genlerinden gelen bir bünye saglamligi da söz konusu bence.
Ayrica burada bir arkadasta tepelilerini de görmüstüm.
Tepeleri bir gloster ve crest kadar muntazam olmasa da,
narin yapili bu cinste ilginc görünüyordu.

Cem ASLAN
02-15-2007, 02:24
Selamlar,
Timbradolar gercektende guzel kuslar..Seslerı sızı yanıltmasın onlarında kendı ıclerınde turlerı mevcut..
Orjınal Vahsı Kanaryaya en yakın olarak gorulen bır cıns..1400 lerde İspanyaya ithal edilmesine ragmen gercek anlamda uretimi 1940 larda baslıyor ve 1962 de COM tarafından kabule ediliyor.
Serinus Canaria yani Vahşi Kanaryada 3 ana temel ötüm unsuru mevcut Bunlar; Metalik Ötüm,Derin Ötüm vede Sulu Ötüm..
Malinua ve Harzlar Derin ve Sulu Ötüm yonunde seleksıyona ugrarken tımradolar Metalık yonlerı daha agır basarak yetıstırılıyorlar..Ispanyolların en son ıstedıgı sey bu cınsın Syrınx yanı Gırtlagına etkı edecek nagmelerden olabıldıgınce uzak durmak..Harz yada Malınua yapısından ozenle kacıyorlar..
Fkat yınede bu kuslardada Sulu turlara rastlamak mumkun..Kaldıkı ozellıkle Tenerıfe Adasında bulunan Vahsı Kanaryalar daha Sulu Otumlu Kanaryalar..Red Faktor tasımayan hemen hemen her rengı kabul goruyor..
3 Ana Ötüm Grupları var..

'Floreados'----Vurgulu,yavas sulu
'Klasıkler'------Devamlı turlu dıyelım Tımbre otumlu..
'ortalama'-----Usttekı ıkı grubun ortalaması..

Puanlamaları farkı organızasyonlarda farklı sekılde yapılıyor..
F.O.C.D.E ve COM Puanlaması
F.O.C.C.E,F.O.E,F.O.R.C Puanlaması.

Ispanyadakı 2 ana Otum Hattı
Asturıan Hattı-----Andalusıa ve Valencıa
Madrilenian Hattı----Madrid, Katalanya
Nagme vede Puanlamalarını bır ara yazacagım bayagı uzun..
Saygılarımla,

Taner SALAR
02-15-2007, 13:06
selam
yorumlarınız ve acıklayıcı bılgılerınız ıcın hepınıze çok tesekkur ederım.
Ercan bey acaba tamer beye nasıl ulasabılırım..?

Seval UÇARLAR
02-15-2007, 13:40
Timbrado benim kanaryalarda ötümünü en çok sevdiğim cins.(Tek sevdiğim kanarya ötümü diyeceğim ama malinuacılar kızacak. :D )

Afyon'da Mustafa Datlar arkadaşımızda Almanya'dan timbrado takımlar ve dişiler getirtmişti.Dişilerin bazılarınıda Türk kanaryası melezleri ile eş-
leyecek,çok güzel yavrular alacağını umuyorum.
Ötüm için orijinal Timbrado beslemek ve üretmek bence iyi fikir Taner arkadaşım.Ama yurt içinde hele bu zamanda(Üretim sezonu öncesi)bulabileceğini sanmıyorum.Edinmek istiyorsan fikri ağabeyden yardım isteyebilirsin.
Diğer timbradocu arkadaşımız Ercan beyin dediği gibi Tamer İpek(Tornacı)
bir başka sitede moderatör aynı zamanda.Daha fazla detaylı bilgi için öm den
yardımcı olabilirim.

Sağlıcakla kalın.

Cem ASLAN
02-15-2007, 14:22
Her ne kadar begenı meselesıde olsa Kalıtelı kuslar oldugu kesın bence..Yukarıda da yazdıgım gıbı zaten 3 Otum Kusuda Vahsı Kanaryadan 3 degısık yonde Seleksıyonla hareket edılmesı ıle olusmus ..
Tımbrado --Yuksek Ton,metalık
Malınua-----Orta Ton, Sulu Otum
Harz-------Bass Ton , Derın
Puanlaması(COM).Degerler 3 ıle carpılıyor..
---------------
tımbre ---3
Rolled varıant---3
Water tımbre---3
bell---3
floreos----9
floreos yavaş---9
cloqueos----6
castanets---3
varıatıons---9
slow water---6
semılıgada water--3
prıntıng--3
bell----3

negatıf turlar
--------------
rascada---3
estrıdencıas--3
nasalıdad--3

Mehmet SÜNER
02-15-2007, 20:48
HERKESE MERHABA Türkiyede bu kuşlarında üretilip yaygınlaşması lazım bende bulabilsem beslemeyi düşünüyorum ötümleri çok güzel ancak yurtdışındaki gurbetçilerimiz vasıtasıyle bulunabilecek herhalde daha yaygınlaşması için bekleyeceğiz herhalde

Mehmet SÜNER
02-15-2007, 20:49
yurtdışından nasıl getirtebiliriz acaba :?:

Taner SALAR
02-15-2007, 21:08
merhaba
bır tımbrado aşkına yakalandık gıdıyoruz.. :D
yazılanları okuyorum net,te arastırıyorum cok kalıtelı ırk oldugu ötumunun guzel odugu ayrıca bakımının kolay oldugu rahatlıkla yavru alınabılecek bır cıns olugunu belırtıyorlar .
E pekı o zaman bu kusları neden az kısı beslıyor
benım aklıma gelen pahalı bır tür olması " insallah öyle degıldır " :D ne yapalım arastırmaya devam edıcez... :!:

YENİKÖYLÜ

Cem ASLAN
02-15-2007, 22:18
Selamlar,
Bu kuslar dıger Otum Irklarına gore cok daha hesaplı dıyebılırım..Ve yıne dıger Otum Irklarına gore gecmıslerı daha yenı sayılır..Ispanyollar sadece 1940 lardan berı profesyonelce ugrasıyor bu kuslarla..Gunumuzde yogun bır sekılde bu Irkın Gelısımı uzerınde calısıyorlar hatta bayagı cetın tartısmalarda yasamıyor degıller takıp ettıgım kadarı ıle..Kuzey ve Orta Avrupada Almanya ,Belcıka, Ingıltere vb ulkelerde cok populer oldukları soylenemez fakat Ispanya,Italya gıbı Guney Avrupa ulkelerınde Kuzeye gore daha populer durumdalar..Ozellıklede Doga Kusu besleyenlerın ,Italyan Hybrıdcılerın arasında populer olma yolunda ..Barındırdıkları Dogala yakın Otum nedenıyle..(melezlemelerde kullandıklarını bılıyorum)..
Nagme orneklerı ıcın,
1.link sureklı vurgusuz nagme orneklerı (sayfa boyunca yer kısa mp3 orneklerı)

www.cwwcbc.us/tk/classicsong.htm

2.Link Intermedıate Ortalama nagmeler.

www.cwwcbc.us/tk/intermed.htm

3.link ınter- dısc ortalama-vurgulu nagmeler

www.cwwcbc.us/tk/intertodisc.htm

4.lınk Floreado Nagmelerı

www.cwwcbc.us/tk/disgabrial.htm

Acılan sayfalar ıcınde teker teker kısa kısa mp3 nagme orneklerı mevcut....

saygılar.

Taner SALAR
02-15-2007, 22:55
selam
cem bey verdıgınız bılgıler gercekten benım ıçın çok önemlı.
ilgi ve alakanız için çok teşekkur ederım.
zaten doga kuslarına cok yakın nagmelerı var, bu benım karar vermemde en önemlı etken oldu . ama ne yazıkkı su anda kuş tedarık edemıyorum buda benım dahada hırslanmama neden oluyor :twisted: sanırım üretim sezonunun sonunda damızlık arayısım son bulacak. ayrıca saka /timbrado melezi kulağa bile çok güzel geliyor :)

Cem ASLAN
02-15-2007, 23:13
Selamlar,
Taner Bey umarım bu kusların Damızlıklarını bulabılırsınız...Bu kuslar Ispanyolların Tımbre ve Floreado tartısmalarını takıp edınce hala bır seleksıyon asamasında gıbı gozukuyorlar..Ilerıde hangı noktaya ulasırlar bılemem fakat her gecen yıl daha Islenmıs bır hal alacakları kesın..
Bu arada bu topıgı acıp bızlerı arastırmaya yonlendırdıgınız ıcın ben tesekkur ederım...
Saygılarımla,

Cengiz UĞURGEL
02-15-2007, 23:51
Almanya üçüncüsü bir üreticinin kuşlarından şu anda istanbulda bir arkadaşımız 6 çift damızlık olarak getirtti.Üretim sezonundan sonra yavrularından satabilir.Türkiye'de artık timbrado çoğalmaya başladı.Birkaç arkadaşımız timbrado üretimine başladılar .

Neyzen
02-16-2007, 00:50
Arkadaşlar bizim sitemizden de kaliteli timbradolara sahip kişiler var. Sayın Mehmet Deniz ve Sayın Okay Kul'un kaliteli damızlık timbradolara sahip olduklarını biliyorum. İnşallah ilerleyen yıllarda ülkemizde timbradonun yayılmasına katkı sağlayacaklardır.

yüksel yesilkayali
02-16-2007, 01:35
Taner arkadasim,
fiyat konusunda pahali kuslar degiller,Almanya da.
Aslinda Harzlarda öyledir,yani cok ucuza Harzer Roller de bulabilirsiniz.
Puanli kuslarda fiyat yükselir tabi.
Türkiyede fiyatlar biraz yüksek.Tabi transport masraflari falan da oluyor.
Yetistirme konusuna gelince,
zevk meselesi tabi ki,
Türkiye de yayilacagina ve merakli bulacagini düsünüyorum ben,biraz zaman lazim .
Malinua beslemesem ilk besleyecegim cins Timbrado dur ötümde.

Orhan DAGCI
02-16-2007, 09:04
Doğa kuşu ötüşü dinlemek isteyenler için Timbrado harika kuştur.Ötümü sürekli inişler çıkışlarla oluştuğundan dinleyeni hiç sıkmaz.Doğadaki kanaryalara en yakın genetik yapıdaki ırk olduğundan çok dayanıklıdır.Banyoyu çok sever(diğer kanarya ırklarına göre daha fazla) ve çok iyi yavru bakar.Özellikle ülkemiz kanaryaseverlerinin zevkine hitap eden volümlü ötüşü ile önümüzdeki yıllarda çok daha yayılıp yetiştirileceği kanaatindeyim.Saygılar......

Orhan DAĞCI
Veteriner Hekim