PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1 Nisan Şaka Günü Gerçekte Nedir Merak Ettiniz mi ??

Semih ÖKENEL
04-01-2011, 20:24
İşte size (bilmeyenler için)1 Nisan şakasının tarihçesi:

15. yüzyılın sonlarında, Haçlı ordusu İspanya daki Endülüs üslümanlarının son kalesini kuşatır. Uzun süren bir kuşatma olmasına rağmen, kış aylarının da etkisiyle, kale korunabilmektedir. Durumun zorluğunu anlayan Haçlı ordusunun komutanı değişik taktikler düşünmektedir.

En sonunda 31 Mart gecesi kalenin önüne giderek bir elinde Kur an bir elinde İncil; Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmayacağım der. Gerekli görüşmelerden sonra canlarının kurtarılması karşılığında Müslümanlar kaleyi teslim ederler.

Ertesi sabah, yani 1 Nisan sabahı, Haçlı ordusu komutanı bütün Müslümanların öldürülmesi için emir verir.

Bunun üzerine Müslümanlar Yemin etmiştiniz, bize söz vermiştiniz... dediklerinde Haçlı ordusu komutanı Benim sözüm size dün akşam içindi, bugün için size bir sözüm yoktur diye cevap verir ve BÜTÜN MÜSLÜMANLAR ORADA ŞEHİT EDİLİR.

İşte o gün bugündür 1 Nisan Hristiyanlar arasında Hile Günü olarak kutlanmaktadır.

Maalesef halkımız arasında da yaygınlaşmış, yüzlerce, binlerce Müslümanın katliam günü olan 1 Nisan lar, bir şaka günü olarak kutlanmaktadır.

Nereden geldiğini bilelim. Bilelim de ona göre kutlayalım... DR. AZMİ KOÇAK...

Ertuğrul GÖRÜŞÜK
04-01-2011, 21:00
1 Nisan şakasının kökeni nedir?

1564 yılında Fransa kralı IX Charles, yıl başlangıcını Ocak ayının birinci gününe aldı. Daha önce Avrupada yaygın olan yıl başlangıcı Mart 25 idi. O zamanki iletişim şartlarında IX Charles’in bu kararı fazla yayılamadı. Duyanlar ise protesto amacıyla eski adetlerine devam ettiler.1 Nisan’da partiler düzenlediler. Diğerleri ise onları Nisan aptalları olarak nitelendirdiler.1 Nisan’a bütün aptalların günü adını verdiler. Bu günde diğerlerine sürpriz hediyeler verdiler, yapılmayacak partilere davet ettiler, gerçek olmayan haberler ürettiler. Yıllar sonra Ocak ayının yılın ilk ayı olmasına alışılınca, Fransızlar 1 Nisan gününü kendi kültürlerinin parçası görerek devam ettirdiler. Oradan da bütün dünyaya yayıldı

Ersan Şafak KÖROĞLU
04-01-2011, 21:41
Semih kardeşim, evet sen sonuçta bir alıntı yaparak bizlere göndermişsin ama pek mantıklı değil.İsim doğrumu bilmiyorum ama dr.ünvanı almış olmasına rağmen bence tam bir hurafeciymiş yazan şahıs. İnanma bence boşver. Temelsiz,ayakları hiç yere basmayan bir hikaye.

Ertuğrul abi teşekkürler.

Ertuğrul GÖRÜŞÜK
04-01-2011, 21:56
Dr.Azmi Koçak'ın yazısında isterdim ki net olarak tarih, haçlı komutanın ismi, kalenin adı, kale komutanın adı olsun.İsterdimki bu etkinliğin öncelikle İspanya'da başladığına dair haber versin.

Şimdi Endülüs Emevileri 1492 yılında yıkılmış,1 Nisan şakaları 1564 yılında Fransa'da başlamış. Aradaki 72 senelik süre içerisinde başka yerlerde kutlandığı ortaya çıkarılmali ki yazı inandırıcı olsun.

Mehmet Ali KOÇ
04-01-2011, 22:36
http://www.picvalley.net/u/2063/115848728217686941711301682667VGGIKkUps6aHCKIOFXCS .JPG (http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2063/115848728217686941711301682667VGGIKkUps6aHCKIOFXCS .JPG)

Nisan Şaka Günü, her yılın 1 Nisan günü kutlanır. Genelde şaka gününde insanların birbirine şaka yapması gelenek haline gelmiştir.

Nisan 1 şakası hakkında farklı kültür , inanç ve dillerde efsaneler bulunmaktadır.

Fransa (Poisson d'avril - Nisan Balığı) : 1564 yılında Fransa kralı IX Charles yılbaşını 1 Nisan’dan 1 Ocak’a aldırır. Bu arada 1 Nisan’ı sene başı olarak kabul etmeye devam edenlerle alay etmek amacı ile yapılan şakalar, bir süre sonra gelenek haline gelir. 1 Nisan’ı yılbaşı kabul edenlere ise “Nisan Balığı” adı verilir
İngiltere - April Fools' Day - Nisan Kaçıklar Günü
İskoçya - Gowk veya Cuckoo günü
Nisan 1 veya Nisan Balığı, Hollanda, Belçika, Kanada, ABD, İsviçre, Japonya dahil dünyanın pek çok yerinde tanınmaktadır. Nisan 1 ile ilgili başka bir efsane de Pagan kültüründe 1 Nisan'da kutlanan Fous bayramıdır. Antik Roma'da Hilarya adıyla benzer bir bayram da kutlanmaktadır. Hindistan'da ise bu bayram 31 Mart'ta Holi adıyla kutlanmaktadır.

Kaynak: :icon2: 1 Nisan Şaka Günü - Vikipedi (http://www.google.com.tr/url?q=http://tr.wikipedia.org/wiki/1_Nisan_%25C5%259Eaka_G%25C3%25BCn%25C3%25BC&sa=U&ei=UBiWTdy1CYPOswbgpP3HCA&ved=0CBwQFjAD&usg=AFQjCNFE89Fc-U_s5DXFCYJuSARNsuIKkw)

Değerli arkadaşlar bende araştırdım güvenilir kaynaklarda 1-Nisan şakası Ertuğrul abinin yazdığı gibi geçiyor.:icon37: Aslında güzel adet her nerden çıktıysa çıkmış latife olsun diye insanlar birbirlerine zararsız şakalar yaparak neşelenmesinin kimseye bir zararı olmaz diye düşünüyorum.:icon12: Aman dikkat şakanın dozajı çok önemli ne zaman olursa olsun şaka yaparken dozajını ayarlayamassak istenmeyen sonuçlar oluyor.:img-blush2: :help3dn:

Olcay ATAR
04-02-2011, 00:06
Nerden çıkmış bilmiyorum ama buğün birisi bana bir şaka yaptı.Üzüntüden kahroldum.

Telefonuma gelen mesajı aynen yazıyorum.

Aydın usta kalp kırizi sonucu hakkın rahmetine kavuştu cenazesi cumartesi öğle namazına mutakip ayazağa camiinden kaldırılaçaktır.

Şimdi ben bu mesajı aldım.Hemen Aydın ustanın telefonunu aradım.Sürekli meşgül çalıyor.Bir türlü ulaşamıyorum.Aydın usta ile daha dün görüştük.Bir taraftan sürekli telefonu düşürmeye çalışyorum,bir taraftanda bu dünyada herşey boş diye düşünüyorum.Aynen bu şekilde birde araba kullanıyorum.Yani kafam allak bullak.Tez zamanda haber almam lağzım ya.Bu düşünceler içersinde iş yerime doğru araba ile gidiyorum.Neyse belkide yirminci arayışımda telefon çalmaya başladı.Karşı taraftaki telefonu açtı.Telefonu açan Aydın usta.Neyse ölmemiş dedim.Dedimki Aydın usta mesajı senmi attın.Bana evet değince ufak çaplı bir kalaydan sonra telefonu yüzüne kapattım.

Şimdi bu şakamı.

Mehmet ÖZTÜRK
04-02-2011, 01:50
Anlık kızgınlık olsa bile ilerde gülüp anlatacağımız anılardan oluyor.
Olaylara genel olarak pozitif bakarsak daha iyi olur.
1 Nisan kimden ve nerden gelmişten ziyade bize verdiği önemli.
Psikolojik harekat amaçlı kullanılmıyorsa veya kullanılıyorsa bile biz o amaca hizmet etmesine müsade etmiyorsak bence problem yok.
Hayattan keyif alalım. 3 dakikalık hayatımız var. Kırmayalım, kırılmayalım, gülelim, eğlenelim

Birol BEKTAŞ
04-02-2011, 12:15
İşte size (bilmeyenler için)1 Nisan şakasının tarihçesi:

İşte o gün bugündür 1 Nisan Hristiyanlar arasında Hile Günü olarak kutlanmaktadır.

Nereden geldiğini bilelim. Bilelim de ona göre kutlayalım... DR. AZMİ KOÇAK...
Yazılan her varsıyamlar bir gerçeği vurguluyor aldatmak ve yalan ......sonuç olarak güzel bir günü ama o günü kendi arzularına göre ele almışlar...Ve çirkinleştirmişler

Neslihan DEMİRCİ
04-03-2011, 17:56
küçük kandırmacalar evet ama kazalar ölümler karışmamalı