PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Harzer Roller'in tarihcesi.

Ferit ÖGÜT
11-28-2010, 04:38
Degerli dostlarim!
Dünyaca meshur Harzer Roller kanaryasi,benim ikamet ettigim sehre yakin bir bölgede Bad Hartzburg'ta üretilmistir.Ilk yillarda bircok ailenin gecim kaynagi olmus ve yabanci ülkelere yüzbinlerce kanarya satmislardir.Sankt Andreasbergs'de müzeside bulunan bu kuslarin olusumunun kisa bir özetini ve elde edilebilen en eski resimlerle bilginize sunuyorum.

Yil 1485
Ispanyol rahiplerinin kanarya kuslarinin kafeslerdede üretilebilecegini kesfetmesiyle insan hayatina kanarya kusunun girdiginin kabul edildigi yildir.

Yil 1555
Geßner isimli bir yazarin ilk defa ismini zikrettigi "Canariam aviculam" seker kuscugu.

Yil 1600
Gemilerle ilk defa Italya,Ingiltere ve Fransaya getirlmesi.

Yil 1780
Italyanlar Alpler bölgesinde ilk defa kanarya yetistirerek gecim kaynagi elde etmislerdir.

Yil 1806
Ilk defa bir kisi kendini kus tüccari olarak kaydettirmistir.

Yil 1824
Sankt Andreasberg'te artik senede 4000 civarinda erkek kanarya satilmaya baslanmistir.

Yil 1836
Thüringen sehrinden bir ögretmen olan H. O. Lenz bütün Almanya'da ve civar ülkelerde arastirma yaparak nerede en iyi kanaryalarin yetistirildigini ve bununda Sank Andreasberg'te oldugunu tespit etmistir.

Yil 1850
Artik Sank Andreasberg Harzer Roller kanaryalarinin üretim merkezi olarak kabul görmüstür.

Yil 1866
Sank Andreasberg Harzer Roller kanaryalarinin satis merkezi olmustur.

Yil 1872
Karl Ruß ilk defa kanarya üreticileri icin dergi yayinlamaya baslamistir.

Yil 1882
C. Reiche ismindeki tüccar 1882-1883 arasi New York'a 120 000 Güney Amerika'ya 10 500 Avusturalya'ya 5 600 Güney Afrika'ya 3 000 Avrupa ülkelerine 30 000 gönderilmis ve 12 000 civarindada Almanya icinde satilmistir.

Yil 1883
Sankt Andreasberg'te 350 civarinda aile kanarya üretimine baslamistir.

Yil 1885
Almanya genelinde 200 civarinda kanarya dernekleri kurulmustur.

Yil 1890
Dünya federasyonu kuruldu.

Yil 1909
Studgart sehrinde Dünya federasyonunca kuslarin degerlendirmeleri ve hakemlik sisteminin temelleri atilmistir.

Yil 1948
Willi Scholl bugünkü DKB denilen Almanya kanaryacilar federasyonunun temellerini atmistir.

Yil 2001
Sankt Andreasberg'te Harzer Roller kanaryasi müzesi acildi.

http://img214.imageshack.us/img214/1708/histor.jpghttp://img214.imageshack.us/img214/7012/heimarbeit.jpg

http://img214.imageshack.us/img214/1985/promenade.jpghttp://img214.imageshack.us/img214/8206/reff.jpg

http://img214.imageshack.us/img214/7453/vogelkramer.jpghttp://img171.imageshack.us/img171/8065/vogelmarkt.jpg

Alaattin AKAR
11-28-2010, 12:39
Ferit abi bu değerli bilgileriniz için teşekkür ederiz.

Barış TİBİLLİ
11-28-2010, 17:41
Nereden nereye......Teşekkürler çok güzel bir paylaşım.

Kadir ÇETİNTAŞ
11-29-2010, 03:24
Tarihler, sayılar inanılmaz! 500 yıllık bir sektör ve bunun tarihi de tutulmuş. :confused:1

Biz neden yapamıyoruz diyenlere, istikrarın ve metodolojinin önemini anlatan sayılar olmuş.

Bilgiler için çok teşekkürler. O bölgede şu anda da bu faaliyet ( üretici ailelerin faaliyeti ) ne oranda devam ediyor acaba?

Ahmet BAGATUR
11-29-2010, 04:34
Paylasim icin tesekkurler.

Akın Tevfik AKAY
11-29-2010, 09:24
Çok beğenerek okudum Ferit abi.
Genelde Pc 'den okuyarak alınan bilgiler belli süre sonra gözün yorulması sebebiyle insanı sıkıyor.Ama bu yazıda ne gerksiz ayrıntı var ne de sıkıcı.
Paylaşımın için teşekkürler abi.

Ferit ÖGÜT
11-29-2010, 22:59
Tarihler, sayılar inanılmaz! 500 yıllık bir sektör ve bunun tarihi de tutulmuş. :confused:1

Biz neden yapamıyoruz diyenlere, istikrarın ve metodolojinin önemini anlatan sayılar olmuş.

Bilgiler için çok teşekkürler. O bölgede şu anda da bu faaliyet ( üretici ailelerin faaliyeti ) ne oranda devam ediyor acaba?

Kadir kardesim!
Malesef Almanya'dada kusculuk gittikce azalmaktadir.Genclerden bu hobiye gönül veren pek yok.
Eskiden kanarya Harz bölgesinde bir gecim kaynagiydi ve bütün ülkelere ihrac edilebiliniyordu.Simdi her ülkede üreticiler cogaldigi icin bu kazanc kapisi daha cok hobiye dönüsmüstür.

Barış ÇAMDİBİ
11-30-2010, 00:09
Ferıt abı sagolasın çok guzel paylaşım olmuş ..Senden rıcam abı bır cok alman harz sıtelerınde gordugum WILLIEM TRUET ın kısaca hayatını buraya aktarabılırmısınız ..Aslında araştırmlarımda kısaca bır özgecmısını okuma şansı yakaladım ve oldukcada ılgınc buldum sanırım kendısının oylekı heykelı bıle dıkılmış olması lazım bır Alman sıtesınde gormuştum cunku...En ılgınc olanı şuydu benım için (Kendısı öyle kuşlar uretmışkı cogu kuscuda onun gıbı öten harzlar yokmuş ve bu kuşların püf noktasını kımseye soylememış ve urettıgı kuşlarıda çok yuksek paralara satıyormuş) Kısaca benım ozetlıyecegım bu ama sız dil bıldıgınız için genış bır yazı atacagınızı ve bır cok arkadasında ilgı ıle okuyacagı bır yazı olacagını dusunuyorum sevgılerımle abı..

Ferit ÖGÜT
11-30-2010, 01:19
Ferıt abı sagolasın çok guzel paylaşım olmuş ..Senden rıcam abı bır cok alman harz sıtelerınde gordugum WILLIEM TRUET ın kısaca hayatını buraya aktarabılırmısınız ..Aslında araştırmlarımda kısaca bır özgecmısını okuma şansı yakaladım ve oldukcada ılgınc buldum sanırım kendısının oylekı heykelı bıle dıkılmış olması lazım bır Alman sıtesınde gormuştum cunku...En ılgınc olanı şuydu benım için (Kendısı öyle kuşlar uretmışkı cogu kuscuda onun gıbı öten harzlar yokmuş ve bu kuşların püf noktasını kımseye soylememış ve urettıgı kuşlarıda çok yuksek paralara satıyormuş) Kısaca benım ozetlıyecegım bu ama sız dil bıldıgınız için genış bır yazı atacagınızı ve bır cok arkadasında ilgı ıle okuyacagı bır yazı olacagını dusunuyorum sevgılerımle abı..

Baris kardesim!
Wilhelm Trute 05. Mart 1836 yilinda St. Andreasberg'te dogup 20.Ekim 1889 da vefat etmistir.Kendisi Harzer Roller kanaryasinin kendine has ötümünün mimaridir.Madenci olarak calisirken ailesinin cok karsi gelmesine ragmen kanarya üretimine baslamis ve eline gecirdigi cok güzel bir cift kanaryadan yola cikarak sadece o irki üreterek bugünkü dünyaca meshur olan Harzer Roller kanaryasinin babasi olmustur.
Zamanla mezari bile kaybolmus olan bu ustanin kiymeti anlasilmis ve onun anisina bir kus kafesini andiran anit yapilmistir.
Wilhelm Trute'nin rakipleri cok ugrasmalarina ragmen cok uzun süre onun söhretine ve kuslarinin kalitesine erisememislerdir.
Bugün yasadigi ev daha önce yanmis olmasina ragmen restore edilmis ve hala ayakta durmaktadir.Firsat buldugumda St.Andreasberg'teki Harzer Roller müzesini ziyaret edip fotograflarini yayinlarim.

WILHELM TRUTE
http://img339.imageshack.us/img339/1480/wilhelmtrute.jpg

Wilhelm Trute icin yaptirilan anit
http://img528.imageshack.us/img528/4259/denkmalfursin.jpg

Barış ÇAMDİBİ
11-30-2010, 02:02
Ferit abı cok teşekkur ederım ...Abi valla gdıpte fotograflaman oraları ınankı cok guzel olur valla inşlh en kısa zamanda beklıyorum abı ..

Hasan ÇETİN
11-30-2010, 03:10
Ferit abi eline ve emeğine sağlık keyifle okudum.

Kadir ÇETİNTAŞ
11-30-2010, 03:28
Kadir kardesim!
Malesef Almanya'dada kusculuk gittikce azalmaktadir.Genclerden bu hobiye gönül veren pek yok.
Eskiden kanarya Harz bölgesinde bir gecim kaynagiydi ve bütün ülkelere ihrac edilebiliniyordu.Simdi her ülkede üreticiler cogaldigi icin bu kazanc kapisi daha cok hobiye dönüsmüstür.

Teşekkür ederim Ferit bey, anlaşılan globalizm bu konuyu da etkilemiş. :icon11:

Sizin sürekli olarak aktardığınız bu tarz özel bilgiler hobinin daha da sevilmesinde ve bilinç kazanılmasında çok faydalı oluyor. Lütfen elinizden geldiği kadar geniş yazmaya gayret ederek devam ediniz. Bir kez daha teşekkürler. Saygılar, sevgiler. :gozkirpma:

Necip TORAMAN
12-01-2010, 01:14
Ferit abi eline saglik,hersene gitmek istemistim bu müzeye bir türlü nasip olmadi!!!! insallah bu sene giderimde haci olurum:-)))))))

Ferit ÖGÜT
02-02-2011, 22:29
Güncel

Alpay BİLİR
02-02-2011, 22:38
Elinize,emeğinize sağlık Ferit Bey..Çok güzel bir paylaşım

Halil ADALIER
02-02-2011, 23:20
Ferit abi çok sağol, faydalı bilgilerinin devamını bekliyorum..

Saygılar,sevgiler..

Halil ADALIER - SAKASEVEN - BANDIRMA
Doğakuşu ve gloster üreticisi..