PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kuslarda Otum Kontrolu

Cem ASLAN
06-26-2006, 15:43
Yetiskin erkek kuslardaki otum gercek anlamda dogumdan itibaren baslar.Duymus olduklari sesler daha sonra duyurucak olduklari sesleri etkileyecektir.Bu"alma" dedigimiz etkilesim kulak yolu ile alimi ifade etmekle beraber , gercek alim kulaktan cok beyinde gerceklesmektedir.Beyinde bir nagme bir nota kaydedildigi andan itibaren o beyinde artik bazi seyler degismektedir.Beynin ozellikle bir bolgesi (HVc veya superior ses merkezi) daha buyur ve bu buyume kus 7 veya 8 aylik olana kadar devam eder.Bu buyume Testosteren hormonunun artisi ile olur ki bu artis da gun isigina baglidir. Beyindeki bu kismin (HVc)buyuklugu kusun ileride olabilecek repertuarini sinirli yada varyasyonlu (degisik) olarak otup otmeyecegini belirler.Otum kontrolu kulaklar arasinda yer alan beyinde gerceklesmektedir. Malinualar gozlemlendiginde en dusuk kalitede oten bir Malinua da 15 (syllables=hece) gozlemlenirken en yuksek kalitede oten bi Malinua bu oran 47 (syllables=hece)dir.Aralarindaki fark uc kat olup kaliteli oten kusun HVc ses kontrol merkezi uc kat daha buyuktur. Yavru bir Kanarya ilk ses yada hecelerini ortalama 30 gunluk iken seslendirmeye calisir.Bu ilk sesleri uretmeye baslamadan once beyinde bazi gelismeler yasanmaya zaten baslanmistir. Otumun kontrolunde yer alan sinir pasajlari yerine oturur. Haberlesme Merkezi(robust archistriatalis) bir pasaj ile motor sinirlere ve oradan da Syrinx (girtlak) e gecerek sesin ana kaynagini olusturur. Eger otum(ouput=disavurum) disaridan ogrenilen ses ten (input=yeni veri) once baslarsa bu disaridan kusa verilen ses(input) yuksek kalitede olmalidir. Kanaryada hafiza ;kanaryanin otumu sirasinda bazi notalari hatirlama esnasinda yardima gelen bir unsurdur. Kanaryalarda duyulan sesler ve uretilen sesler arasinda bir etkilesim vardir. Burada sorulmasi gereken acaba kanaryalarda kanaryanin duydugunu otmesini saglayan nedir? Eger ogrenme bu kadar onem tasiyorsa en degerli erkek ogretmen kuslar nasil bazen cok kotu bir ogretmen olabilirler? Her ne kadar otum ogrenilmeli isede genetik soyacekim daha buyuk bir rol oynar.Ogrenim peryodu dogum hatta oncesinden baslar.
WWC Newsletter

MehmetOzaslan
06-26-2006, 16:28
Tesekkürler sayin Torjan çok önemli konulari bizlerle payastiginiz için.

SAMURAY
06-26-2006, 18:13
TESEKKÜRLER SAGOLASIN SELAMLAR.....

Ugur Geyik
06-26-2006, 18:40
Vermis oldugunuz yararli bilgiler adina tesekkür ederim.Biz amatörler için bu tip bilgiler çok faydali oluyor.Esen kalin.

Onur ŞAHİN
06-26-2006, 20:45
---------

Cengiz UĞURGEL
06-26-2006, 21:10
Sayin Troian verdiginiz bilgiler için tesekkür ederim

Abdulkadir YAYLAOĞLU
06-26-2006, 21:38
bizlere bu konulari anlattigin için çok tesekkür ederim troian abi...hayirli ve mutlu günler geçirmeniz dilegiyle ve saygilarimla...

Cem ASLAN
06-26-2006, 21:51
Ben tesekkur ederim arkadaslar.Yaz sezonu gecip kis girdiginde yeni konular post etmeye devam edecegim.
Otum kusu besleyen arkadaslardan tek ricam ilgili makaleleri gerektiginde tekrar tekrar okumalari.
Sonucunda ben erkek kusu disiden ayiramayan bir Amatorum.Tek amacim bilimsel yayinlarin yardimi ile kendimde dahil ogrenmek.Konular ile ilgili maalesef bilimsel temele dayanmayan bir yerde Malinua Hurafeleri diyebilecegim bilgilerin topluma aktarildigini gozlemledikce benim bu kaynaklara ulasma konusundaki cabalarimda devam etmektedir.
Saygilarimla,

alpers
11-12-2006, 22:54
teşekkürler

Misafir
11-13-2006, 09:13
Selam.

Sevgili Cem bey, bilgiler için teşekkürler.

Saygılarımla.