PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : HARZ-MALINUA GENETIK YAPILAR

Cem ASLAN
06-21-2006, 08:07
Anatomistlerin arastirmalarina gore bazzi etkenlerin yaninda ,solunum yollari ve ozellikle Syrinx yapisi kanaryanin otum kabiliyetini belirlemektedir.
Diger ozelliklerin yaninda ozellikle ,otum oragnlarinin yapisi kalitsaldir .
Insanoglu Larynx e sahipken kanarya Syrinxe sahiptir.Kanaryalarin sadece cigerlerinde degil hava keseciklerinde de tuttugu havanin bosaltimi icin Syrinx kullanilir.
Kucuk fakat otum kanaryalari icin bir o kadarda kritik bir organdir.
Kucucuk kaslar ve membranlar vibrasyonlarin(titresimlerin),melodilerin olusumunu saglar.
Kanaryanin disaridan fiziksel bir gozlemle Syrinx ve otum organlarinin yapisini anlamk kolay degildir.
Eger kanarya iyi bir otum gosteriyorsa otumle ilgili organlarin kalitimsal yapisinin iyi oldugunu soyleyebiliriz.
Fakat unutmamaliyizki bu tek basina yeterli olmayabilir.
Diger faktorler arasinda iyi bir egitmen,onceden tahmin edilebilen kalitimsal yapi ve saglik.
Ornegin:
S: Iyi bir otum organli kus olsun
SS: Buda homojen direkt kalitimsal paylasim olsun(ayni soy)

1)Otum organlari iyi olan bir kanarya ile yine otum organlari iyi olan bir Kanarya eslestirilirse,
Boylece:

SSXSS

a) Yavrular 100% iyi otum organlarina sahip olurlar.

2)Otum organlari iyi olmayan bir kanarya ile yine otum organlari iyi olmayan bir kanarya eslestirilirse,
Boylece:
ssxss

a)Yavrular 100% iyi olmayan otum organlarina

3)Iyi otum organli kanarya ,iyi otum organi olmayan bir kanarya ile eslestirilirse:
Boylece:
SSXss
Yavrular
a) Organlardaki bir tarftan gelen hata (ilk hata) dominant (baskin ) bir karaktere sahiptir.
b)Bir sonraki eslesmede bu hata resesif (cekinik) bir karakter haline gelir.
c)Bazende ortada bir karakter olarak hareket ederler.

Kalitsal otum yetenekli kuslarin eslestirmesini degerlendirirsek,
Kaliteli genetik otum PR olsun,
Kaliteden yoksun otum ise pr olsun.

1. kaliteli genetik otumlu kanarya ile kaliteli genetik otumlu kanarya eslestirilirse,
PRXPR
Boylece yavrular 100% kaliteli genetik otum yapisinda olurlar.

2. Kalitesiz ile kalitsiz eslerirse.
prxpr
Boylece yavrular 100% kalitesiz otum genetigine sahip olurlar.

3.En buyuk zorluk bu kisimda olup kaliteli genetik otum soyundan gelen bir kus ile kalitesiz genetik otum soyundan gelen kus :
PRPRXprpr seklinde olur.
Bu eslesme sonuclarinin tahmin edilebilmesi cok guctur.
Fakat TEORIK olarak
-25% yavrular PRPR
-50% yavrular PRpr
25% yavrular prpr
seklinde olabilirler.
Tekrar etmeliyizki genetik otum kalitesinin yaninda anne ve babadan yavrulara tasinan daha bir cok ozellik olup bunlarda yavrunun otum kalitesine etki ederler.
"Notions on the Heredity of Song Canaries."
G.Lelievre
F.vasseur