PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : DISI KUSUN ONEMI VE GENETIGI

Cem ASLAN
06-20-2006, 13:59
Oncelikle bir kisim ureticiler(Harz yada Malinua) disi kusun onemini tam olarak anlayamazlar ozelliklede disi kusun sahip olabilecegi potansiyel acisindan.
Disilerde otum yetenegi soz konusu olmadigindan iyi bir soy hatti yada zayif bir soy hattini genetik acidan degerlendirmek ve neyi tasiyip neyi tasimadiklarini anlamak cok kolay degildir.
Bir kisim ureticiler mukemmel erkek kus alma yoluna giderken cok secici iken genellikle disi konusunda ayni ozeni gostermeyip bu erkege uygun disi arama yoluna giderler.
Bunun sonucunda "Erkege uygun bir disi degilmis " yorumunu cok duymusuzdur.
Bu tur hayal kirikligina ugramis ureticiler bu kuslardan olusan stoklarini disi kuslarin iyi yavru uretim yeteneklerini tam anlamiyla degerlendirmeden satarlar.
Disi XY kormozomlarina sahiptir ve kendi yavrularinin cinsiyetini belirlemektedir.
Disi bu kromozomlardan birini butun yavrularina verir.Y kromozomu vererek disi kuslar ,X ilede erkek kuslar verir.
Butun erkek yavrular X kromozomuna sahiptir ve disi kus babasindan aldigi X kromozomunu yavruya iletir.
Bu X kromozomunu yavruya aktarmakla babasinin istenilen otumunude yavruya aktarir.Bununla birlikte tersi bir durumda anne disi babasinin kaliteli olmayan otum yeteneklerinide babasinin X kromozomundan tasimis olabilir.
Bu durumda disi gereken onemi tasimiyor gibi gorulebilir fakat bu durum dogru bir uretim ve kaliteli erkek kullanimi ile duzeltilebilir.
Hepimiz sunu iyi bilmeliyizki iyi bir otum kusu elde etmek icin iyi bir soy ve gerektiginde bu soyu baska bir soy ile canlandirma gereklidir.
Her eslesme super erkek yavrular vermeyebilir .Bununla beraber mukemmel erkeklerden uretilecek disilerde mukemmel olmalidir.Hatta erkek kardesleri kotu birer kus olsada.
Ureticiler disi kuslarina kendilerini kanitlayacak olanaklari sunmalidirlar.
Eger kotu otumlu bir yavru verirse bu onun yeteneginin bu kadar oldugunu yada potansiyeli olmadigini gostermez.
Butun otum kuslari erkekler ve disiler hem iyi hemde kotu genetik ozellikler tasiyabilirler.
Ornegin: 4 erkegin oldugu bir yuvada 2 super 2 de vasat alti kus olabilir.Bunu Geriye donus (ATAVISM) olarak adlandirmakyaiz ve uretim hatlarinda onemli bir rol oynar.
Mukemmele yakin her canli bazen kotu sayilabilecek sonuclar verebilir.
Yine unutulmamalidirki disiler babanin X kromozomunu tasir ve dolayisiyla onun iyi yada kotu yanlarini tasirlar.
Eger baba mukemmel ise onun disi yavrulari degerlidir.Erkek kardesleri vasat olsada.
Disi kuslari erkek kardeslerini dinleyerek degilde babalarini dinleyerek secmek en dogru secimdir.
Bir cok super uretimci tanirimki kan yenilemesi direkt sonuclar vermeyince (F1 SOY) ne erkekleri nede disileri uretim hattinda tutmazlar.
Eskilerin dedigi gibi Roma bir gunde insaa edilmedi.
Iyi bir ureticinin daima planlari ve amaclari olmalidir.
Bazilari karsi ciksada kan yeniligine zaman icinde mutlaka ihtiyac vardir.Bundada uretici akilli ve amacli secimler yapmalidir.
Daha sontra sabirla hatlari takip etmeli ve en iyi oldugunu dusundugu hatta odaklanip zamaninda yeni bir kan ilave etmelidir.
Unutmayalim disiler iyi erkek uretimi icin anahtardirlar.Bunun yaninda cok ender de olsa bazi mukemmel erkekler vardirki (dominant erkekler) herhangi bir disi ilede mukemmel erkek yavrular verirler.
Zorda olsa butun disiler denenmeli ve test edilmelidir.Bir sezonla yada bir kac erkek kus eslestirmesi ile karar verilmemelidir.
Kan hatlarinin cogu heterojendir ve bilinmeyen bir takim genetik faktorler tasirlar.
Bunun yaninda bazi disiler vardirki bunlar asla kalite uretemeyeceklerdir.
Ornegin babalari "Hard water " veya "Bell Glucke"(HARZLAR ICIN) gibi hatalara sahipse yavrularda hata yada hatalarin olmasi kacinilmazdir.
Eger alie disi caprazlama yaptiysaniz ve erkek yavrulariniz mukemmle ise sanslisiniz.
Bununla beraber yavrular iyi olmayip babalari iyi ise disi kuslari elinizde tutmalisiniz.
Kesinlikle babalarinin kalitesini tasiyacaklardir.
Bir uretim hattinin zamanla iyi olmasi ve taninmis olmasi bu aile grubunun surekli bu cizgide kalacagi anlamina gelmez.
Buna karsilik eger bu aile grubu cok uzun sure aile ici esletirmede olup yeni kan ilaveleri yapilmazsa bir noktadan sonra geriye donus soz konusu degildir yada cok zordur.Hat tikanir bir yerde.
Akilli bir uretici disilerinin bilinmeyen yonlerini saptamaya calismali ki potansiyeli olan mukemmele disileri yanlislikla uretim programindan elimine etmemelidir.
Bir cogu yanlislikla satma yoluna gider.Disinin gecmis soyagacini calismak ozelliklede babasinin kini cok onemlidir.
Bir kac denemeden sonra potansiyeli olmayan disiler elimine edilmelidir.
Disinin renk,bicim ve isareti(sinyal) cok onemli degildir daha dogrusu sekonder (ikincil) bir oneme sahiptir.

"Female's Influence on the Roller Canary Song"
Tell Muhlestein
groups/yahoo.com/group/rollercanaryjournal

NOT:ERKEK KANARYALAR XX DISI KANARYALAR XY KROMOZOMLU OLUP DIGER MEMELILERIN AKSINE BIR DURUMDUR.

Ertuğrul GÖRÜŞÜK
06-20-2006, 14:47
Sayin Torian çok tesekkürler.Yetistiriciligin temel noktalarindan birine açiklik getiren yaziniz için elinize saglik...

desert
06-20-2006, 15:52
Sayin Torian,

Biyoloji dersinde gördügüm ve bildigim kadariyla XY kromozununa sahip olan Erkektir ve disiler XX i tasirlar.Disi herzaman X kromozumu verir erkek ise Y veya X kromozumu verir.Erkek Y kromozunu verirse yavru erkek olur.Yanliz Bunlar cinsiyet belirliyen kromozomlardir ve bunlarla ötüm gibi özellikler tasinmayabilir. Bu kromozom çifti gibi birçok kromozom çifti yanyana gelerek genetik aktarim olusur.Yani genellikle cinsiyetin erkek olmasi ötmeyi saglamakla beraber ötüm konusunda disinin yapisindan da özellik almasi büyük olasiliktir. Bu durumda sonuc olarak disi seçiminin yine önemi ortaya çikar ama biraz daha farkli bir yolla.

Cem ASLAN
06-20-2006, 16:21
Dip notta belirttigim gibi Kanaryalarda durum diger memelilerin tersine.
Erkek XX Disi XY seklinde.Ileride konu ile ilgili post edecegim cevirlerde dahada ayrintili bilgiler edinme olanagini bulabilecegiz.
Saygilar,

Cengiz UĞURGEL
06-20-2006, 19:13
Sayin Troian
Çevirilerinizle bizi bilgilendirdiginiz için tesekkür eder saygilar sunarim.
Cengiz Ugurgel

Cem ASLAN
01-26-2007, 12:45
Üretim Öncesi 'Ötüm Kuşları.(malınua-Harz-tımbrado)' besleyen arkadaşlar için güncelleme...Bol yavrulu sezonlar dıleklerımle..
Saygılar,

Bünyamin KAYA
01-26-2007, 14:57
Çalışmanız için teşekkür ederim.Bilgilerinizden faydalanmaya devam edeceğim.

Saygılarımla

yüksel yesilkayali
02-12-2007, 19:07
Sayin troian arkadas,
bilgileriniz icin tesekkürler...

onur_izmir
02-12-2007, 19:41
aynı babadan olup anneleri farklı olan iki molinua yavrusu arasında bariz bir ötüm farkı oluyor.bu da dişinin gerçekten önemli olduğunu gösteriyor.

sayın troian paylaşım için teşekkürler.

Hayati KAVAKLI
02-13-2007, 10:57
bilgi paylaşımınız için teşekkürler

Selahattin DAVARCI
02-13-2007, 12:37
Sayın Troian, dişi kuşlar hakkında verdiğiniz bilgiler bilhasa ötüm hususunda öneminin gerekli olduğunu açıklayan iyi bir bilgi vermişiniz. Site üyelirine çok faydalı olacağına inanıyorum. Paylaşımına teşekkürler