PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Konu Başlıklarının Yazımı Hakkında Bilgilendirme


Site Yönetimi
06-04-2010, 02:03
Değerli Üyelerimiz,

Türkçe'de başlıklar iki şekilde yazılır.

1- Başlıktaki bütün sözcükler büyük harfle başlar
Örnek: KUŞUMUN GAGASINDA MANTAR ÇIKTI

2- Başlıktaki bütün sözcüklerin sadece ilk harfi büyük yazılır. Eğer böyle yazarsak "ve" bağlacını küçük yazmak zorundayız.
Örnek: Kuşumun Gagasında Mantar Çıktı

Biz web sitesi olarak ikinci yazılışı benimsiyoruz. Tabiki hiçbirimiz dilbilimci değiliz hepimizin yazımda birçok yanlışı olabiliyor. Fakat en azından başlıklarda gerekli özeni gösterirsek daha derli toplu olur başlıklar. Çok basit arkadaşlar. Bütün sözcüklerin sadece ilk harflerini büyük harfle yazacağız.
Eğer ve bağlacı kullanacaksak "ve" küçük yazılacak.
Örnek: Kuşumun Gagasında ve Ayağında Mantar Çıktı

Son bir kuralda şöyle: Başlıklarda sadece iki noktalama işareti kullanılabiliyor. Bu işaretler soru işareti ve ünlem işareti. Yani ! ? bu işaretler. Bildiğiniz üzere kızgın, panikte, üzgün, meraklı, acele.. hislerini yaşadığımızda ünlem işareti kullanıyoruz. Merak ettiğimiz bir konu hakkında soru sorduğumuzda da soru işaretini kullanıyoruz. Türkçe'de başlıklarda başka da bir işaret kullanmıyoruz. Zaten diğer başlıklar bilgilendirme amaçlı olduğu için herhangi bir işaret kullanmıyoruz. Başlıkta üç nokta (...) nokta(.) gibi işaretler Türkçe'de kullanmıyoruz.

Ayrıca topiklerde yazılarımızın tamamını büyük ve kırmızı harflerle yazmak bağırmak anlamı taşır. Mümkün olduğunca dikkkat edersek görsel olarak'da sitemiz çok daha güzel olacaktır.Teşekkürler.

Not: İsteyen üyelerimiz aşağıdaki sembollerden konusuna uygun olanı kullanabilirler.