PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Süper öten kuş ama kime göre.

Erhan DOĞANBEY
05-12-2010, 12:22
Arkadaşlar merhaba;

Ötüm kuşlarının yarışmalarda puanlanması yapılırken.Ötmesi gereken name veya tonlar olduğunu öğrendik.

Öncelikle sormak istediğim bu kriterleri kim belirlemiş? Bu tonların özelliği nedir.Kulağa hoş gelmesi mi yoksa her kuş çıkaramadığı için çıkarabilenleri özel mi kılması.
Yani neden bunu tonları ötmesi referans alınmış.Muhtemelen en güzel ton ve nameler bunlar olduğu içindir.Olayın başına dönersek yarışma kuralları düzenlenirken x kişi veya kişiler bunları bunları öterse bu kuş vazifesini yerine getirmiş mi sayacağız diye karar almışlar.

Peki sizin hiç aklınıza şu takılıyor mu.Arkadaş ben kuşum derece yapsın diye bu nameleri ezberletiyorum.Kuşu bu kalıba sıkıştırmaya çalışıyorum da, ya bu kuşu kendi haline bıraksak daha mı güzel ötecekti.

Şimdi tv’de Türkiye güzellik yarışması yapılır.Üç beş tane entel ihtiyar v.s puan veriyor.En güzel kız bu diyor.Biz bakıyoruz.Hadi ordan bu kızın neresi Türkiye’nin en güzel kızı arkadaş diyoruz.Şimdi bu kız jüri üyelerinin duyguları ve kriterleri ile seçilmiş toplumun tümünün onayını almamış bir güzel kız.Demek ki güzellik göreceli.

Hakem futbol maçını yönetiyor maçın bir esnasında kaçırdığı bir detay yüzünden x takım eleniyor.Şampiyon olamıyor.Şimdi bu durumda takım mı kaybetti kötü idi.Yoksa hakemin hatasımıy dı.Hakemin ferdi hatası bütün emekleri suya mı düşürdü yoksa kaderin bir cilvesimiydi diyeceğiz.

Bizim kuşların nameleri seçilirken de buna benzer bir olay dönmüş olmasın.Kriter olabilmesi için seçilmiş bu notalar bu organizasyonu yapacak olanların kendince kulağına hoş gelen nameleri seçmesi ve bu nedenle bizim bu tonları ötemeyen kuşların vasat kabul edilmesine neden olmuş olmasın.

Mehmet DENİZ
05-12-2010, 14:36
Erhan güzel bir konu ve başlık açmışsın, ama o kadar geniş ve derinki, kimse bulaşmayacak sanırım.
Senad konuyu görürse belki müdahil olabilir, Kemal Öncel beyde okursa kesin boş geçmez :icon7:

Erhan DOĞANBEY
05-12-2010, 15:00
Valla mehmet abı konu dediğin gibi derin.Şimdi net cevap gerektiren noktalarda var.Bunun için derin bir bilgi ve kültüre sahip olmak gerekiyor orası kesin. Ama ben istiyorum ki kişisel yorumlarlada eşlik edilsin.Bu biraz sistemi eleştirmek gibi ama eğriyi doğruyu böyle bulacağız.

Bana göre en güzel öten kuş. şahsın dinlerken huzur bulduğu,taktir ettiği veya beğendiği kuşta pekala olabilir.İllaki bir oylama sonucu ortak kararın çıkmasına gerek yok.

Özcan ÇİÇEK
05-12-2010, 21:18
kuşlarda kostüm güzelliği ve ötüm güzelliği ikiside çok önemli konulardır...kanarya kuşlarından anlamam...ama şunu çok iyi bilirim kim hangi kuşu besliyorsa beslediği gönül verdiği kuşun herşeyini öğrenmesi gerekir....

florya kuşu hakkında daha önce çok yazılar yazılıp çizildi...ama bu iş genelde kulak ile öğreniliyor...kuş ne ötüyor duyacaksın dinleyeceksin ve unutmayacaksın...sesleri çok iyi ayırt edeceksin....ötüm işi çok zor bir zanattır...selamlar

Ferit ÖGÜT
05-12-2010, 22:03
Erhan kardesim!
Ötüm kanaryalari yillarin getirdigi bir ugrasin neticesinde bazi özellikleri genlerine islemis kuslar demektir.
Mesela Harzerroller kanaryalari gagalari kapali ve kisik bir sesle öter.Diger normal kanaryalardan farkli nagmeleri vardir ve egitildigi takdirde kusun kendi kaabiliyetide eklenerek kendine münhasir bir ötüse sahip olur.
Eski ustalarin birbirlerine aktardiklari deneyim ve bilgilerle belirli nagmeler isimlendirilerek o nagmeler üzerinde yogunlasip kuslarini egitmislerdir.
Kurulmus klüb ve derneklerle ustalarin ortak aldiklari kararlarla belirli bir ötüm cizelgesi hazirlanmis ve yetistirilen hakemlerede bu cizelge ögretilmistir.
Almanlar harzerroller Belcikalilar ve Hollandalilar Malinua Wasserschleger Ispanyollar Timparado cinsleri gelistirip yayginlastirmislardir.
Bütün bunlar planli düzenli ve disiplinli calismanin eseridir.
Bugün bütün bu ötüm kuslarinin cizelgeleri Yetistirilmis ve egitilmis hakemler sayesinde günümüze kadar gelmistir.
Almanya'da yasayan Engin Elgün (C.O.M.) yani dünya yarismalarini yönetebilecek bir Türk hakemimizle yine Almanyada yasayan (D.K.B.) Almanya kanarya ve kus üreticileri federasyonu hakemi M.Ali Karaipek bu konunun uzmanlaridir.Kendileriyle gurur duyuyoruz.Insallah ileride Türk hakemlerinin yetismelerinde kendilerinin cok büyük katkilari olacaktir.

Emre ERGİN
05-12-2010, 22:04
Malinuada belli seslerin belli puanları var ve hakem dinlerken çıkan sesler alt alta yazılıp toplanıyor ve ona göre derece veriliyor yani kuş yarışmada ne öterse
Bülbüllüdede durum böyle ama bana sorarsanız name zenginliğinden çok namelerim bülbüle en yakın çıkaran kuşun birinci seçilmesi daha iyi olur,
Her konuda olduğu gibi hakemlerde insandır hata yapabilir özellikle kısa sürede işlerini yaptıkları için hatalara pek fazla sesde çıkarmamak gerekir.
Olayı yarışma harici düşünürsek herkezin zevki ayrıdır siz timborado seversiniz ben bülbüllü başkası harz bir diğeri malinua veya renk kuşu ırk kuşu sonuçta beslediğimiz canlıyı hoşumuza gidiyor seviyoruz diye beslemeliyiz ama malesef ülkemizde x kuş moda diye herkez o kuşa hücum ediyor sonra bir başkası moda oluyor ona hücum ediyorlar ve profesyönellik diye bir kavram olmuyor bu yüzdende başarı gelmiyor.
Zaten ülkemizdede bir ırkda karar kılıp o yönde üretim yapan üreticilerin başarılarıda dünya çapında görülmeye başladı.