PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bülbül Ötümlü Timbrado ?

Erhan DOĞANBEY
05-06-2010, 13:48
Arkadaşlar merhaba;

Bir arkadaşımız bana ulaşarak yeni doğan yavrulardan, eğitim almadan kensine yavru vermemi istedi.Nedenini sorduğumda kendisi sadece bülbül ötümü dinleterek bu şekilde bir yetiştirme düşündüğünü söyledi..Uygun olamayabileceğini söylesemde tür olarak timbradoyu beğendiğini ancak bir uğraş olarakta bunun üzerine çalışmak istediğini önemle belirtti.

Bülbül ötümü konusunda timbrado ne kadar başarılı olabilir.Genetik faktörleri bir kenara bırakırsak bu kuşun böyle bir ötüme gırtlak yapısı uayrmı.Yada öter ama çokta başarılı olamayabilir diyebilirmiyiz.

Bülbül ötümüne yatkın tür diyebileceğimiz türler hangileridir.Bu konuda kafam karıştı yardımlarınızı bekliyoruz.Buradan çıkacak sonuçlara göre ben arkadaşımı uyarmak istiyorum.Bunun kendi üzerime düşen bir sorumluluk olduğu kanaatindeyim.

Murat ESKİGÖÇMEN
05-06-2010, 16:56
Yoğun Makaralı öten kuşlar pek uygun değildir. Ancak malinualarda makaralı öttüğüne göre uygun olmamalı:scratch: ben hollanda malinualarından çok iyi sonuçlar aldım.:13: Timbrado bol makaralı bir kuş her yavru adam gibi ötecek diye bişey yok. Aldığı bir iki yavruda ötmeyecek diye bişey yok. Ben yıllarca kendi keyfime denedim öğrendiğim bişey var hangi kuş hangi tür en güzel öter belli olmayabiliyor.

Bir kuş dükkanında bir erkek malinua yavrusu bülbül öten malinuayı dükkanın diğer tarafından dinleyerek hatasız aynı nağmeleri öttü, Dükkan içinde 400 civarı çeşitli kuş bir sürü öten kanarya ama yavru ötsün diye oradaa değildi tesadüfe bak.:07388820::07388820::07388820: denemekten zarar olmaz sadece timbrado sesi ince bülbül ötüşünde nağme sayısı ve hatasızlığı yanında kuşun ses tonununda bülbüle benzemesi amaçlardandır. Timbrado ince sesli. Arkadaşınız denerse birlikte sonucu görürüz.

Olcay AKARÇAY
05-07-2010, 00:14
Her nekadar bülbül ötümlü kuşlar molla tabir edilen ağırkanlı kuşlardan çıksada ki timbradolar çok hareketli kuşlar sıkı ve disiplinli bir eğitimle bir şeyler kapabilirler tabi bunun içinde sıralı bülbül namelerinin olduğu bozuk olmayan bir kayıt, dinletilme zamanı ve antremanlar çok önemlidir amatörce tecrübem budur.