PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : çoban

Mustafa BASUT
02-24-2010, 12:14
ÇOBAN

Çobanın biri yaylada koyunlarını otlatıyormuş.Güneşe bakmış ve namaz saatinin geldiğini anlamış ve yakındaki bir ağacın altına oturup asasını havaya atıp tutmaya başlamış.Oradan geçmekte olan evliya hazretleri çobanın bu hareketini görmüş ve merak ederek çobanın yanına gidip ne yaptığını sormuş.Çoban evliya hazretlerine Allah için namaz kılıyorum demiş.Evliya hazretleri ise aman oğlum öyle namaz mı kılınır demiş gel ben sana doğrusunu öğreteyim diye eklemiş ve başlamış çobana doğru namaz kılmasını öğretmeye.Çoban evliya hazretlerini dikkatle takip edip namaz kılmasını öğrenmiş ve evliyaya teşekkür etmiş başlamış evliya hazretlerinin öğrettiği gibi namaz kılmaya bu arada evliya hazretleri de çobanın yanından ayrılarak yoluna devam etmiş.Çoban namazın bir bölümünde takılmış ve nasıl olduğunu bir türlü bulamamış iyisimi evliya hazretleri daha fazla uzaklaşmadan yakalayımda sorayım diye düşünmüş ve başlamış evliya hazretlerinin peşinden koşmaya.Bu sırada evliya hazretleride bir dereden karşıya geçmek üzereymiş derenin suyunun derin olmasına rağmen evliya hazretleri ancak dizlerine kadar suya batarak derenin üzerinde karşıya doğru yürüyormuş.Çoban arkasında bağıra bağıra dereye girmiş efendim ben namazın bir bölümünde şaşırdım buradan sonrası nasıl oluyordu diye evliya hazretlerine sormuş.Evliya hazretleri çobana baktığında görmüşki kendisi dizlerine kadar suya batık fakat çoban suyun üzerinde duruyor ve çobana sen bildiğin gibi devam et evladım demiş.Önemli olan niyet..

Hasan İNALTEKİN
02-24-2010, 12:35
Mustafa eline sağlık. Evet önemli olan niyet ve Hulusi kalp...

Erol KARAOĞLU
02-24-2010, 18:24
Çok güzel teşekkür ederim paylaşımın için.

Mehmet SÜNER
02-25-2010, 10:57
Halis ve temiz kalp önemlidir fakat kıssalar diğer insanlar için her zaman ölçü değildir Yanlış bildiğimiz veya uyguladığımız bir ibadet veya düşünce varsa bunun doğrusunu öğrenmek ve uygulamak esastır

Birol BEKTAŞ
02-25-2010, 13:18
Mustafa kardeşim paylaşım için teşekürler :ama bu mevzu gerçektir gerçek olması ile beraber mevzudaki evliya olan kişi aslında hızır as ve idris as dır Ben de bu derslik olayı anlatayım..

Bir çoban koyun ve keçilerini otlatırken düşünmeye başlamış .Bu keçiler ot yiyor bizlere süt veriyor bu nasıl oluyor .
Bu hayvan beni tanımıyor tanımadığı halde süt çeşmelerinde bana en güzel içeçeği veriyor .

Beni tanımıyor diye düşünürken .
Öyle ise beni tanıyan biri var bende ona bu sütten ikram edeyim ama onun bu süte ihtiyacı olsa bana vermez demek onun ihtiyacı yok diyor ve bir tepeden yuvarlanmaya başlıyarak sütü verene teşekür etmeyi düşünür ve yuvarlanmaya başlar ...Ve

İdris as ile Hızır as oradan gecerken (görevli olarak) yuvarlanan adamı görürler ne yapıyorsun de4rler durumu izah eder çoban
- o öyle olmaz bak namaz kılarsan teşekür etmiş olursun
Çobana namazı öğretirler oradan ayrılırlar Çoban namazın ortalarında ne yapacağını unutur va koşar peşlerine
Hey durun der bana bu namazı bir daha anlatın ...Hızır as nil nehrinin üstedir .çobanda o nil nehrişninin üstünde Hızır as çobanın ayaklarına bakmış birde kendisininkine Çobanın ayağı suyun üstünde nerede ise silme hızır as ayağı biraz suya batmış Hızır as der
Sen git Alllah cc seni böyle daha çok seviyor

Yılmaz DEMİRER
02-26-2010, 07:49
yanı zaten oyle olması gerekır ıcın dogru olacakkı vardıgın nokta dogru nokta olsun