PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Timbrado yetiştiriciliğini olumsuz etkileyen faktörler

Erhan DOĞANBEY
01-11-2010, 12:01
Timbrado hakkında kendi web sayfam için bir makele hazırladım.Sizlerlede paylaşmak istiyorum.Timbrado kanaryasının yetiştirilme ve üretim konusunda karşılaştığım bir takım sorunları ve kendimce verdiğim cevaplardan oluşan bir makaledir. Eksik veya gözden kaçırdıım noktalar olabilir.Sizlerden gelecek eleştiriler ve düşüncelerle listemi güçlendirmek isterim.Kısaca insanların bu kanaryayı tercih etmeme nedenleri ne olabilr ? Aradığım cevap bu.

TİMBRADO YETİŞTİRİCİLİĞİNİ OLUMSUZ ETKİLEYEN FOKTÖRLER VE DÜŞÜNCELER
1)Yurdumuzda yarışmasının düzenlenmemesi.
Yeterli sayıda üreticinin olmamasından dolayı gerekli federasyon çalışmaları başlatılamaz.Bu nedenle yeterli sayıda üreticinin katılımı gereklidir.
2:Yarışması yapılmıyorsa ben kendimi nasıl kanıtlayacağım.Ben şampiyonluğa oynarım.
Tabiî ki her insan çalışmalarının karşılığını, taktirini bekler.Ama bunun için katılımcı olmak lazım.Yeterli sayıya ulaşıldığında yarışmaları düzenlenebilir.
3:Ben beslemek istedim ama iyi bir kuş damızlık bulamadım.
Haklısınız fazla bilinen bir tür değil bazı konular arz talep dengesine bağlıdır.Talep artıkça kaliteli ve damızlık kanaryalar piyasaya çıkacaktır.
4:Ben yılardır x kanaryası besledim.Bu kuşun huyunu suyunu bilmem o yüzden hiç bulaşmam.
Genel olarak bakım ve üretimi diğer kanarya türleriyle aynı.Ve hatta bir çok kanarya türüne göre daha kolay beslenmekte ve üretimi sağlanmaktadır.Kendi başlarına bakıcı kuşlardır.
5:Sırf bunun için hazır düzenimi bozamam o nedenle beni saymayın.
Düzen bozmaya gerek yok sadece biraz cesaret yeterli.Bakarsınız favori kuşunuz olur.Denemeden bir fırsat vermeden peşin hükümlü olmayın.
6:Bu kanaryadan üretsem ne olacak satamadıktan sonra elimde kalacak.
Kanarya satmayla zengin olan henüz olmamış.Bu nedenle bu iş para kazanma yolu değil.Ama bu alanda ciddi bir eksiklik var emin olun ürettikleriniz elinizde kalmaz.
7:Arasan da bulamıyorsun ben geçen aradım bulamadım.
Gerekli araştırmayı yaparsanız rahatlıkla bulabilirsiniz.Webte ki ilan ve forum sayfalarından yararlanabilirsiniz.Emin olun geri dönen olacaktır.
8:Ötüm eğitimi vermek gerekiyormuş ben anlamam, eğitimde veremem.
Maalesef ki kimi üreticiler elindeki kuşu biran önce paraya çevirmek için eğitim kısmını atlamaktadır.Bu da piyasada kalitesiz kuş anlamına geliyor.Her ne kadar durum böylede olsa eğitim konusunu rahatlıkla kendiniz sağlayabilirsiniz.
9:Ben yabancı üreticilerin kuşlarını net ortamında dinledim.Bizdeki kuşlar hiç böyle ötmüyor.
Gerekli eğitimin yetersiz veya atlanmasından kaynaklanıyor.Dinlediğiniz ötümün aynısını bulmanız mümkün olmaya bilir zevk anlayışı görecelidir.Ama kendi eğitiminizi kendiniz verebilirsiniz.Zaten ötüm kuşunda yarışma amacınız yoksa (çünkü standar ötmesi gereken namerler vardır)en güzel öten kuş sizin öten kanaryanızdır.Onu istediğiniz gibi yetiştire bilirsiniz.Bu sizin kanaryanızı kötü kanarya yapmaz.
10:Peki sen bu anlattıklarının olabileceğine inanıyormusun.
Elbette ki inanmasam buraya yazmazdım.Tek Timbrado besleyen ben olacağımı bilsemde yine besleyeceğim.Bazı konular gönül işidir.Engel tanımaz.

kaynak:www.kanaryabakimi.com

Mehmet DENİZ
01-11-2010, 17:53
Erhan kardeşim eline sağlık, güzel şeyler yazmışsın.
Malesef ülkemizde bu güzel ötümlü kanarya çok fazla bilinmiyor, dış görünümü itibariyle vasıfsız yeşil kanarya yerine konulabiliyor. Benim başıma kaç kez geldi, yarışmada kuşlarımı sattığım sırada "bu yeşil kuşlar ne kadar", "aaa bu kuşlardan bizim oralarda çok var, uçup duruyorlar", fiyatına binayen, "aaa şu az ilerde bunlar 30 a satılıyor" vs vs :icon8: tabi gerekli cevapları verdim, kuş hakkında bilgilendirmeye çalıştım ama bire bir kaç kişiyi eğitebilirsin. Bu kuşun ülkemize girişi 5 yıl kadar oldu, yayılması, üretilmesi için biraz daha zamana ihtiyaç var galiba.
Ötüm kuşu ile uğraşmak gerçekten çok zor ve zaman+emek+imkan+fedakarlık isteyen bir uğraş. Bunları hakkıyla yapılmazsa, istenmeyen vasıflarda kuşlar ortaya çıkabiliyor.
Sorunlardan çoğunu yazmışsın, hepsine katılıyorum, kaliteli damızlık temininde Dernek ve Federasyon yetkililerimizden yardım bekliyorum.Ama malesef pahalı mutasyonlardan timbradoya sıra gelmiyor.:neyapsam:
Üretici sorunundan biriside kuşun tanınmamasından dolayı alış-verişlerin kişilerin bir birine güvenine kalıyor olması. Timbrado yeşilin bir kaç tonunu üzerinde bulunduran bir kuş, bazende fluğ gri ve yeşili oluyor, o bildiğim parlak fıstık yeşili olmayınca ben bile karıştırabiliyorum, nitekim Türkiye yarışmasında bana bir dişi geldi, bilgisine güvendiğim iki arkadaşıma gösterdim, bakın bakalım bu ne diye, ikiside susamcık melezi dedi,:confused: dişide daha zor elbette ayırmak, burada yine satıcıya güvenmekten başka çare kalmadı, kuşu aldım.
Başka bir sorunda bu ırkı besleyen üreticinin mümkün olduğunca başka ırkı kümesine sokmaması gerekliliği. Malinua ve harzda da aynı durum vardır eminim, ötüm kuşları üstün taklit yeteneğinden dolayı ve ötümde kolay nağmelerin tercihinin doğal olması sebebiyle ötümlerini bozabiliyorlar ve istenmeyen nağmeleri yapabiliyorlar, bu nedenle bu kuşu üreten arkadaşlar ya diğer ırklardan fedakarlık edecekler yada ses geçirmeyen ayrı yerlerde besleyecekler, buda bu kuşun tercih edilmesinde olumsuz rol oynayabiliyor.
Yine ses eğitimi verme gerekliliği konusu var, burada da yine imkan ve ses dosyası bulma sorunu var, timbrado ötümü internette bulunabilir ama sırası nasıl olmalıdır, bu sıraya göre ders cd si bulunurmu, bunlar kocaman soru işaretleridir.Yine bu işe gönül vermiş kişilerin emek ve mesai harcamalarına gerek vardır.

Erhan DOĞANBEY
01-11-2010, 18:08
Mehemet abi senin yazdıklarında doğruluktan yana benimkinden aşağı kalmıyor.Zaten bende birçok şeyin yarın olması beklemiyorum.İnsallah zaman içerisinde birçok sorunu yeneceğiz.
Şuan çalışmalarımdan biri yurt dışından kaliteli damızlık getirtmek yönünde malum kolay değil.Bir çok yakınımız yurt dışında ama konuya uzak olduğundan sıkıntı çıkıyor.
Diğer bilgi konusunda ise abi ispanyolca bilende yok hani çevremizde kelime kelime çeviri yapmaya çalışıyoruz.
Neyse zevk meselesi insallah bizimde o yabancı net sitelerinde dinlediğimiz güzellikte kuşlarımız yakın zamanda olacak.

Bilge Kağan TOMAS
01-11-2010, 18:37
Erhan kardeşim eline sağlık, güzel şeyler yazmışsın.
Malesef ülkemizde bu güzel ötümlü kanarya çok fazla bilinmiyor, dış görünümü itibariyle vasıfsız yeşil kanarya yerine konulabiliyor. Benim başıma kaç kez geldi, yarışmada kuşlarımı sattığım sırada "bu yeşil kuşlar ne kadar", "aaa bu kuşlardan bizim oralarda çok var, uçup duruyorlar", fiyatına binayen, "aaa şu az ilerde bunlar 30 a satılıyor" vs vs :icon8: tabi gerekli cevapları verdim, kuş hakkında bilgilendirmeye çalıştım ama bire bir kaç kişiyi eğitebilirsin. Bu kuşun ülkemize girişi 5 yıl kadar oldu, yayılması, üretilmesi için biraz daha zamana ihtiyaç var galiba.
Ötüm kuşu ile uğraşmak gerçekten çok zor ve zaman+emek+imkan+fedakarlık isteyen bir uğraş. Bunları hakkıyla yapılmazsa, istenmeyen vasıflarda kuşlar ortaya çıkabiliyor.
Sorunlardan çoğunu yazmışsın, hepsine katılıyorum, kaliteli damızlık temininde Dernek ve Federasyon yetkililerimizden yardım bekliyorum.Ama malesef pahalı mutasyonlardan timbradoya sıra gelmiyor.:neyapsam:
Üretici sorunundan biriside kuşun tanınmamasından dolayı alış-verişlerin kişilerin bir birine güvenine kalıyor olması. Timbrado yeşilin bir kaç tonunu üzerinde bulunduran bir kuş, bazende fluğ gri ve yeşili oluyor, o bildiğim parlak fıstık yeşili olmayınca ben bile karıştırabiliyorum, nitekim Türkiye yarışmasında bana bir dişi geldi, bilgisine güvendiğim iki arkadaşıma gösterdim, bakın bakalım bu ne diye, ikiside susamcık melezi dedi,:confused: dişide daha zor elbette ayırmak, burada yine satıcıya güvenmekten başka çare kalmadı, kuşu aldım.
Başka bir sorunda bu ırkı besleyen üreticinin mümkün olduğunca başka ırkı kümesine sokmaması gerekliliği. Malinua ve harzda da aynı durum vardır eminim, ötüm kuşları üstün taklit yeteneğinden dolayı ve ötümde kolay nağmelerin tercihinin doğal olması sebebiyle ötümlerini bozabiliyorlar ve istenmeyen nağmeleri yapabiliyorlar, bu nedenle bu kuşu üreten arkadaşlar ya diğer ırklardan fedakarlık edecekler yada ses geçirmeyen ayrı yerlerde besleyecekler, buda bu kuşun tercih edilmesinde olumsuz rol oynayabiliyor.
Yine ses eğitimi verme gerekliliği konusu var, burada da yine imkan ve ses dosyası bulma sorunu var, timbrado ötümü internette bulunabilir ama sırası nasıl olmalıdır, bu sıraya göre ders cd si bulunurmu, bunlar kocaman soru işaretleridir.Yine bu işe gönül vermiş kişilerin emek ve mesai harcamalarına gerek vardır.

ama hakikaten susamcık melezinin aynısı abi, erhan arkadaşımızın imzasındaki kuşlara, sitesindeki resimlere ve ispanyol sitelerine bakıyorum, bildiğin susamcık kanı. zaten bu ispanyolların susamcıkla bu kadar çok çalışmalarında bir bit yeniği var.
ötüm eğitimine gelince ; meraklıları malinua yetiştirmek için, nasıl özel odalar, kafesler, aydınlatma sistemleri, yem karışımları vb. yapıyorsa timbradoda da yapılır. yeter ki timbrado, harz gibi diğer ötüm ırkları da tanınsın. benim hatırladığım kadarıyla 15 yıl öncesinde malinuanın durumu da çok farklı değildi.

Kemal AKDAĞ
01-11-2010, 19:34
Mehemet abi senin yazdıklarında doğruluktan yana benimkinden yana aşağı kalmıyor.Zaten bende birçok şeyin yarın olması beklemiyorum.İnsallah zaman içerisinde birçok sorunu yeneceğiz.
Şuan çalışmalarımdan biri yurt dışından kaliteli damızlık getirtmek yönünde malum kolay değil.Bir çok yakınımız yurt dışında ama konuya uzak olduğundan sıkıntı çıkıyor.
Diğer bilgi konusunda ise abi ispanyolca bilende yok hani çevremizde kelime kelime çeviri yapmaya çalışıyoruz.
Neyse zevk meselesi insallah bizimde o yabancı net sitelerinde dinlediğimiz güzellikte kuşlarımız yakın zamanda olacak.

olacak inşallah kardeşim,daha alaası olacak.:gozkirpma:

Çağlar KANSU
01-11-2010, 21:35
Timbrado benim için çok özel bir kuştur. Çünkü bundan 5 sene önce ilk yavrularımı timbrado dişisinden aldım. Ve şu ana kadar sahip olduğum en iyi bakıcı kuştu. Ötücü bir başka erkekle çiftleştirmiştim. Yavruları muazzam ötümlü kuşlar olmuştu.

Arif MISIRDALI
01-11-2010, 21:48
Yapmış olduğunuz paylaşımlardan ötürü teşekkürler...

Bende bu cins kuştan besleyip, bu cinsin hak ettiği yere ulaşmasını sağlamak istiyorum...

Kadir ÇETİNTAŞ
01-11-2010, 23:12
Merhabalar,

Uzun yıllardır ara verdiğim bu hobide bu günlerde yeniden bir araştırma yapıyorum. Bu arada ilgimi çeken kuşlardan birisi de Timbrado oldu. O yüzden bu konuyu açmanız çok isabetli olmuş. Sitenizi de inceledim gerek burada ve gerekse orada verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Fazla bilinmeyen her konuda olduğu gibi tanıtım sıkıntısı çekiliyor anlaşılan. Bizim kanarya ile ilgilendiğimiz yıllarda bülbül ötümlü kanatyalar revaçta idi. Yanısıra Border ve Norvich gibi kuşlar rahbet görürdü. Şimdilerde ise Malinua oldukça öne geçmiş. Ancak ben malinuaya fazla ısınamadım. Nağmeleri daha bir doğa kuşu gibi olsun istiyorum. Daha bir kibar, ince sesler ardından çok çınlamadan tok, hoş ama aşırı tekrar içermeyen nakaratlara geçsin. Ve her seferinde de aynı sırayı yapmasın, arada bir sürpriz sesler de versin ki dinlemenin zevkine varalım.

Elbette bu söylediklerim benim zevkim. Yarışma standartlarına uymayabilir, genel kabul de görmeyebilir ama zaten ben kuşu kendi zevkim için beslemek isterim.

Timbradolar zannederim bu tanıma yakın bir ötüm yapıyorlar ve çabuk öğrendiklerini yazmışsınız buda ideal. Yanısıra birde Rus kanaryalarını beğendim ama ülkemizde besleyene veya sözedene rastlamadım. ( Bu konuda bilgisi olan var ise ve bilgisini paylaşırsa çok memnun olurum. )

...

Şimdi bu kolay öğrenen kanaryalara en güzel ders CD ile verilir herhalde. Elde örnekler varsa ve sırası ne olmalıdır en ideali nasıl olur diye sesler belirtilebilirse belli bir sıraya dizilebilir. Böylece elde iyi bir ders cd si olmuş olur!

Yanısıra bu kuşun sevdalıları ürettikleri iyi kan yavruları, uygun fiyatlara vermeliler ki edinmek isteyenler kolayca edinebilsinler. Yani hem beslenmeyen hemde pahalı duruma düşmesin.Bu konu yayılmasını engelleyen en büyük faktördür. Önce yayılacak ki sonrasında iyi olan kanların iyi eğitilmişlerin fiyatları yükselecek, beslenmek için tercih edilen kuş olacaklar!

Umalım ki güzel ötüşlü bu kuşlar ülkemizde de yeterince taraftar toplar ve piyasada ki güzel ötümlü kuşlara bir yenisi daha eklenmiş olur!

Saygılarımla.

Barış ÇAMDİBİ
01-12-2010, 00:38
Timbrado hakkında kendi web sayfam için bir makele hazırladım.Sizlerlede paylaşmak istiyorum.Timbrado kanaryasının yetiştirilme ve üretim konusunda karşılaştığım bir takım sorunları ve kendimce verdiğim cevaplardan oluşan bir makaledir. Eksik veya gözden kaçırdıım noktalar olabilir.Sizlerden gelecek eleştiriler ve düşüncelerle listemi güçlendirmek isterim.Kısaca insanların bu kanaryayı tercih etmeme nedenleri ne olabilr ? Aradığım cevap bu.

TİMBRADO YETİŞTİRİCİLİĞİNİ OLUMSUZ ETKİLEYEN FOKTÖRLER VE DÜŞÜNCELER
1)Yurdumuzda yarışmasının düzenlenmemesi.
Yeterli sayıda üreticinin olmamasından dolayı gerekli federasyon çalışmaları başlatılamaz.Bu nedenle yeterli sayıda üreticinin katılımı gereklidir.
2:Yarışması yapılmıyorsa ben kendimi nasıl kanıtlayacağım.Ben şampiyonluğa oynarım.
Tabiî ki her insan çalışmalarının karşılığını, taktirini bekler.Ama bunun için katılımcı olmak lazım.Yeterli sayıya ulaşıldığında yarışmaları düzenlenebilir.
3:Ben beslemek istedim ama iyi bir kuş damızlık bulamadım.
Haklısınız fazla bilinen bir tür değil bazı konular arz talep dengesine bağlıdır.Talep artıkça kaliteli ve damızlık kanaryalar piyasaya çıkacaktır.
4:Ben yılardır x kanaryası besledim.Bu kuşun huyunu suyunu bilmem o yüzden hiç bulaşmam.
Genel olarak bakım ve üretimi diğer kanarya türleriyle aynı.Ve hatta bir çok kanarya türüne göre daha kolay beslenmekte ve üretimi sağlanmaktadır.Kendi başlarına bakıcı kuşlardır.
5:Sırf bunun için hazır düzenimi bozamam o nedenle beni saymayın.
Düzen bozmaya gerek yok sadece biraz cesaret yeterli.Bakarsınız favori kuşunuz olur.Denemeden bir fırsat vermeden peşin hükümlü olmayın.
6:Bu kanaryadan üretsem ne olacak satamadıktan sonra elimde kalacak.
Kanarya satmayla zengin olan henüz olmamış.Bu nedenle bu iş para kazanma yolu değil.Ama bu alanda ciddi bir eksiklik var emin olun ürettikleriniz elinizde kalmaz.
7:Arasan da bulamıyorsun ben geçen aradım bulamadım.
Gerekli araştırmayı yaparsanız rahatlıkla bulabilirsiniz.Webte ki ilan ve forum sayfalarından yararlanabilirsiniz.Emin olun geri dönen olacaktır.
8:Ötüm eğitimi vermek gerekiyormuş ben anlamam, eğitimde veremem.
Maalesef ki kimi üreticiler elindeki kuşu biran önce paraya çevirmek için eğitim kısmını atlamaktadır.Bu da piyasada kalitesiz kuş anlamına geliyor.Her ne kadar durum böylede olsa eğitim konusunu rahatlıkla kendiniz sağlayabilirsiniz.
9:Ben yabancı üreticilerin kuşlarını net ortamında dinledim.Bizdeki kuşlar hiç böyle ötmüyor.
Gerekli eğitimin yetersiz veya atlanmasından kaynaklanıyor.Dinlediğiniz ötümün aynısını bulmanız mümkün olmaya bilir zevk anlayışı görecelidir.Ama kendi eğitiminizi kendiniz verebilirsiniz.Zaten ötüm kuşunda yarışma amacınız yoksa (çünkü standar ötmesi gereken namerler vardır)en güzel öten kuş sizin öten kanaryanızdır.Onu istediğiniz gibi yetiştire bilirsiniz.Bu sizin kanaryanızı kötü kanarya yapmaz.
10:Peki sen bu anlattıklarının olabileceğine inanıyormusun.
Elbette ki inanmasam buraya yazmazdım.Tek Timbrado besleyen ben olacağımı bilsemde yine besleyeceğim.Bazı konular gönül işidir.Engel tanımaz.

kaynak:www.kanaryabakimi.com

Erhan bey çok guzel acıklamışsınız bende aynı dusuncelerı harzer için kıyaslıyorum...ınandıgınız yoldan dönmemek sızın hırsınızı özverınızı gosterecektır yolunuzda basarılar dılerım .inşlh timbrado ve harzer yarışmaları olur ve bızlerde sevdigımız ötüm kuşlarının derecelerını gormuş oluruz .....:good:

Erhan DOĞANBEY
01-12-2010, 09:48
Bakın şunu açık yüreklilikle söylemekte yarar var.Bir çok kişiyle elimden geldiğince görüştüm.Bizim yurdumuz sınırları içerisinde gerçekten ciddi anlamda timbrado ötüşü yapan kanarya yok gibi sanırım.Belki kıyıda köşede gizli bir yetiştirici kalmış olabilir.Kendisini tanımıyor olabiliriz bu nedenle herkezi aynı kefeye koyamam yanlış anlaşılmasın.Nette dinlediğim bir çok timbradonun yanında bir çoğumuzun elindeki kuş o dinlediklerimin ancak çeyreğini ötüyor.Zaten bir çok kişiyede kuşlarının videosunu paylaşmasını istediğimde yanıt gelmedi.
Bence bunda utanılacak vede sıkılacak bir durum yok.Bunun %50. üreticininse %50.'de memlekette kaliteli damızlık olabilecek türünün tüm vasıflarını taşıyan kuşlar bulunmamasından kaynaklanıyor.
1)Bu nedenle çalışmalarımın içerisinde birinci sırada eğitim.
2)O bahsettiğiniz ötüm cd'si çalışması(çalışmam devam ediyor)
3)yurt dışından damızlık getirtme çabası(çalışmam devam ediyor)
Hayatın her alanında olduğu gibi insanlar popüler kültürün izindedir.Bulundukları dönemde yükselişte olan neyse ona tabi olmak yada ele geçirmek için çabalar.Gün gelecek bakacaksınız timbrado'da böyle olacak.Çünkü dikkat edin hiç bir kültür veya akım asırlar boyunca zirvede kalamamıştır.İnsanlar sürekli arayış içindedir.Az lan herzaman ilgi çekmiştir.O nedenle timbradonunda sırasının geleceğine inanıyorum.

Akın Tevfik AKAY
01-12-2010, 10:18
Bu topik açılmışken ben de kendimce artı ve eksi yönleri ile değerlendireyim istedim bu türü.

-19.Yüzyılın son çeyreğinde İspanyol denizciler tarafından getirilen ve son evcilleştirilen türlerden birisi olması,
-Diğer ırklara nazaran ısı farkına ve soğuğa daha dayanıklı olması,
-Metal ağırlıklı ötümü sebebi ile amatör düzeyde dinleyiciler için bozuk ötümlü bile olsa sesinin tatminkar olması,
-Yavru alımının kolay olması,
-Kesinlikle pek çok ırka nazaran iyi derecede yavru bakması,
-Taklit yeteneğinin ileri derecede gelişmiş olması,
-Melez üretiminde verimin daha yüksek olması (ses)
bana göre bu kuşun pozitif yönleri.

-Ekseri rengin yeşil oluşu,
-Yarışmalarının düzenlenmiyor olması,
-Ülkemizde sınırlı sayıda üreticisinin oluşu,
-Irk özelliklerinin tam olarak kavranamaması,
-Yerli üretimim fiyatlarının zaman zaman yüksek olması,
-Ötüm eğitiminde yaşanabilecek zorluklar,
-Renk sebebi ile kırık kuşların sınıfına dahil edilebilmesi.
Bunlar da bana kalırsa bu kuşların olumsuz yanları.

Kadir ÇETİNTAŞ
01-12-2010, 17:45
Güzel katkılarla gayet ilgi çekici bir başlık olma yoluna girdi. Bu konuda bilgisi olan diğer arkadaşlarda bilgilerini ortaya koyarlarsa çok faydalı olacaktır.

Akın Bey de olumlu olumsuz yönlerine değinmiş. Kendisine birkez daha teşekkürler. Bu konuda bilgisi az olan meraklılara faydalı bilgiler vermiş.

Erhan Bey, sizde o ötüm CD sini yapabilirseniz çok güzel olur. Onu yayınlarsınız ve üzerinde tartışılır. Şurası şöyle olsa böyle olsa gibi daha iyi ye ulaşılır. Sonrasında da isteyenlerle bu cd paylaşılır. Önemli olan aynı kuşu besleyenlerin bir araya gelebilmesi. Böylece hem fikirsel bazda ve hemde kuş değişimi olarak güzel bir alışveriş başlayabilir. Ve sonrasında da işin en güzel yanı tabii ki 'kimin kuşu kimin kuşunu döver?' atışması başlarsa yarışma zamanı gelmiş demektir!

Umarız o günler çok uzakta değildir. :)

Erhan DOĞANBEY
01-12-2010, 18:02
Kadir bey cd konusu aslında hem kolay hem zor ötüm cd'si olarak hazırlamam zor değil.Ama yapmışken bari bunları yarışma nağmelerine göre sınıflandırayım istedim ama valla işin içinden çıkarılacak gibi değil.

Besleyenlerin bir araya gelmesi konusuna gelince çok insana teklifte bulundum.Buyrun gelin herkes eteğindekini önüne döksün.İşin reklam ve tanıtım kısmı benım olsun siz yeterki makale, bilgi birikim ve deneyimlerinizi bana aktarın ben makaleye yazıya sizin imzanızla döküp yayınlayayım .Maalesefki pek yanaşan olmadı.Sanırım herkes tek bilen olmak istiyor.(mehmet deniz abimiz hariç çok yardımı oldu)Web sayfam bugün google arama motoruna timbrado yazıldığında ilk sırada çıkıyor.
Ama dediğim gibi iş harekete geçmeye gelince en çok bilenler en çok susanlar oluyor.Bende daha kimseye teklif v.s götürmüyorum.Sadece genel amaçlı davetim var.Yine yazdıklarımda eksik yada yanlışım varsa irtibat kurun dediye ana sayfaya yazdım bugüne kadar dönen olmadı ya yanlış yok yada kimse sallamıyor.
Akın beyde güzel noktalara değinmiş onada teşekkür ederim.
Yani uzun lafın kısası ben kendi adıma bu işin olacağına inanıyorum.Aha burayada yazıyorum.Gün gelir dersiniz gerçekten bu elamda böyle olur demişti.

Kadir ÇETİNTAŞ
01-12-2010, 22:21
Kadir bey cd konusu aslında hem kolay hem zor ötüm cd'si olarak hazırlamam zor değil.Ama yapmışken bari bunları yarışma nağmelerine göre sınıflandırayım istedim ama valla işin içinden çıkarılacak gibi değil.

...

Çok zor olacağını düşünmüyorum Erhan bey, yapılması gereken yarışmalarda iyi puan almış bir kuşun ötüm kaydının üzerine name isimlendirmelerini yazarsınız. Ardından da aralarda hata varsa şunlar hatalı dersiniz.

Bir ileri aşaması da aradan hatalı yerlerin çıkartılması ve yerine düzgün namelerin yerleştirilmesi ve aradaki parazitlerin temizlenmesi kalır.

İkinci aşamayı yapamasanız bile ilk aşama dahi çok iyi bir ilerleme olur.

Besleyenlerin bir araya gelmesi konusuna gelince çok insana teklifte bulundum.Buyrun gelin herkes eteğindekini önüne döksün.İşin reklam ve tanıtım kısmı benım olsun siz yeterki makale, bilgi birikim ve deneyimlerinizi bana aktarın ben makaleye yazıya sizin imzanızla döküp yayınlayayım .Maalesefki pek yanaşan olmadı.Sanırım herkes tek bilen olmak istiyor.(mehmet deniz abimiz hariç çok yardımı oldu)Web sayfam bugün google arama motoruna timbrado yazıldığında ilk sırada çıkıyor.
Ama dediğim gibi iş harekete geçmeye gelince en çok bilenler en çok susanlar oluyor.Bende daha kimseye teklif v.s götürmüyorum.Sadece genel amaçlı davetim var.Yine yazdıklarımda eksik yada yanlışım varsa irtibat kurun dediye ana sayfaya yazdım bugüne kadar dönen olmadı ya yanlış yok yada kimse sallamıyor.
Akın beyde güzel noktalara değinmiş onada teşekkür ederim.
Yani uzun lafın kısası ben kendi adıma bu işin olacağına inanıyorum.Aha burayada yazıyorum.Gün gelir dersiniz gerçekten bu elamda böyle olur demişti.

Bu kısım için size şunu söyliyeyim yapacağınız tek şey şimdiki gibi bildiklerinizi paylaşmak ve her zaman açık olmak. Zaten sonrası zamanla oluşur.

Bakın yazdığınız bir yazıyı burada paylaştınız, sonucunda bir hareketlenme oldu. Ve daha da kimbilir neler paylaşılacak!

Şİmdi zaman değişti eskisi gibi 'ben susayımda beni alim sansınlar' mantığı çoktan devre dışı kaldı. Şİmdi zaman paylaşım, araştırma zamanı. Bakın taa buralardan İspanyolca metinlere ulaşıp çevirip bilgi edinebiliyorsunuz. Gereğinde bu konuda bilgili insanlarla uluslararası forumlarda görüşüp, yeni bilgiler ve canlı ve/veya malzeme alışverişi yapabiliyorsunuz.

Bugün yarın belkide çok yakın bir zamanda, Timbrado ırkı yarışması ülkemizde de yapılacak olduğunda, yabancı hakemler devreye girecektir. Veya belkide bu konuda araştıran, yazışan, bilgilerini paylaşan siz hakem olabileceksinizdir.
Bunlar olmaya başladığında bugün uzak duran insanlar, o zaman aynı hızla paylaşım yapmaya çalışacaklardır.

Burada birde bu camianın birçok gerçek ustasınnn teknolojiye olan yabancılıklarını da unutmamak gerekir. Belki ( ve eminim! ) bir çok kuş ustası çok güzel değişik cins kuşlar beslemekte, üretmekte ve fakat bilgisayara yatkın olmadıkları için bu ortamlarda paylaşım yapamamakta. Ve gerekirse onların ayakarına gitmeyi de bizler görev bilmeliyiz. Gerekirse onları çeşitli hilelerle ( :harika: :icon10: ) konuşturmalı ve anlattıklarını diğer insanlarla paylaşmalıyız. Ancak böyle böyle bir bilgi birikimi sağlıyabiliriz!

Ama tüm bunların olabilmesi için yılmadan paylaşıma devam ediniz. Zaten başka türlü bu ırkı insanlara tanıtma, sevdirme imkanı olmaz.

Paylaşımlarınızın artarak devamı dileğiyle.

Gökhan BECERİK
01-13-2010, 10:00
Benim bildiğim duyduğum kadarıyla yurt dışından Timbrado getirmiş ve çok güzel üretimler yapmış olan sitemiz üyelerinden Tamer İpek Bey de var onun görüşlerini de almak çok faydalı olabilir . Bende şahsen timbrado beslemek ve dinlemek isteyenler arasındayım .

Akın Tevfik AKAY
01-13-2010, 11:05
Benim bildiğim duyduğum kadarıyla yurt dışından Timbrado getirmiş ve çok güzel üretimler yapmış olan sitemiz üyelerinden Tamer İpek Bey de var onun görüşlerini de almak çok faydalı olabilir . Bende şahsen timbrado beslemek ve dinlemek isteyenler arasındayım .

Taber abi işleri yoğunluğu ile bir süreliğine bu hobiye ara verdi.
Kuşlarının bir kısmı bildiğim kadarı ile Kemal AKDAĞ'da.
Yine saf kan ve sağlıklı kuşlar düşünüyorsanız Mustafa DATLAR ve Mehmet DENİZ'in kuşları her zaman gözü kapalı alınabilir.

Erhan DOĞANBEY
01-13-2010, 11:40
Taber abi işleri yoğunluğu ile bir süreliğine bu hobiye ara verdi.
Kuşlarının bir kısmı bildiğim kadarı ile Kemal AKDAĞ'da.
Yine saf kan ve sağlıklı kuşlar düşünüyorsanız Mustafa DATLAR ve Mehmet DENİZ'in kuşları her zaman gözü kapalı alınabilir.

MEhmet deniz'ide listeden çıkarın.Oda bıraktı tim işini.Türkiyenin bir çok yerinden kuş getirttim bakalım kimin kuşları gözü kapalı alınıyor göreceğiz.:super:
Ben ilk başlayacağımız zaman tamer beye mesaj attım cevap gelmeyince bende başka kişilerden tedarik ettim.İşte o dönem rahatsızlığından dolayı mail v.s okuyup ilgilenememiş.Bu vesileylede zaten akın beyin dediği gibi bıraktığını söylemişti.

Akın Tevfik AKAY
01-13-2010, 11:44
MEhmet deniz'ide listeden çıkarın.Oda bıraktı tim işini.Türkiyenin bir çok yerinden kuş getirttim bakalım kimin kuşları gözü kapalı alınıyor göreceğiz.:super:

Allah yolunuzu açık etsin

Mehmet DENİZ
01-13-2010, 12:22
Konunun başındaki ilk mesajımın içeriğinde bazı sitemlerim var, bunların yanında;
bu kuşun pazarının iyi olmaması,
değerinin bilinmemesi,
ben sattığımda alıcı bulamayıp, ucuz elden çıkardıktan sonra bir çok kişinin arayıp kuş sorması,
güzel kan değişimi bulamamam,
ev değiştirmemden dolayı düzenimin bozulması,
ders verememem nedeniyle ve
çok yakınımda başka bir evde beslenen ne idüğü belli olmayan ve sabahtan akşama cak cak cak öten ve ocak ayına girdiğimiz halde hala ötmeye devam eden (yani geçen seneden devam eden ötüş, tüye falan girme yok mübarekte) komşu kuşundan dolayı canım çok sıkıldı, :angry: bu son iki nedenden dolayı kuşlarında doğal olarak ötümleri bozuldu. nasıl bozulmasın, çıkan yavru komşudaki kuşu dinledi, benimkilerin babası kızgınlığı geçtiğinden ötümüde bıraktı
bırakıyorum bu timbradoyu arkadaş dedim, elimdekilerinde hepsini ucuza verdim, ama dayanamadım feshaneden tam ayrılırken Mustafa'ya daha önce gönderdiğim erkek ile, onun yavrusu olan bir dişi aldım, bakalım.

Erhan DOĞANBEY
01-13-2010, 12:54
Mehmet abi fiyat konusunda söylediklerinde ahklısın.Şimdi sezarın hakkı sezara demişler.Her kuşun fiyatını sahibi belirler bunda hem fikiriz.Peki fiyat neye göre belirlenir.Benım aklımda olanlar şöyle.
1:şüphesizki kalitesine.(damar dediğimiz olay)
2:Sağlık ve sıhhatine göre
3:Kişiye maliyetine göre(kuş için harcanan besleme maliyeti)
4:piyasadaki talebine göre
5:Üreticinin taktiri
şimdi ben bu faktörleri kullanırım.Başkası neyi kullanır bilemem.Çoğu insan neyi kullanır.piyasaya bakar kaçtan gidiyor kuş.x fiyattan ozaman kuşun fiyatı bu. Bir çok kişi bunu yapmıyormu.?
Peki ucuz yada pahalı olması neden kaynaklanıyor.
1:Üretici pahalıya almıştır pahalı satar.
2:masrafı çoktur onu çıkarmaya çalışır.
3:Az üretebilmiştir açığı kapatmaya çalışır.
4:Aman bide ayağında yurt dışı bileziği olmaya görsün.
5:Başkasında yoktur tekel piyasası oluşturur.

Ucuz olması neden kaynaklanıyor.
1:Almıştır memnun kalmamıştır.
2:verim alamamıştır.
3:kuşta maraz vardır.
4:Heryerde kıyamet gibidir para etmez.
5:Kalitesiz ve aç gözlü üretim gereğinden fazla üretmiştir elimden çıksın.Elimde patlamasın mantığı.
6:Elemanın biri çakma bir kuş üretir.50 tlye satar sırf elimden çıksın diye millette onu referans alır.Durmadan surda su paraya sende neden pahalı diye sorar başedemez fiyat düşersin (kişiye kalmış)?
7:Mutlaka ve mutlaka bakabileceğinden fazla sırf yavru almak için üretilmiş kuş yığını asıl sebep budur.

Mehmet Ufuk KÖROĞLU
10-16-2010, 14:17
Erhan Abi haklısın dediklerinde.Mesela bende timbrado almak istedim ve arastırdım yakın çevremde,ama bir piyasası oldugunu göremedim ve bulamadım.Bulduklarım az olsa oldu ama onlara da pek güvenemedim melez olurlar diye.Halen arastırıyorum.

Erkan GENÇ
10-16-2010, 16:47
erhan kardeşim dediklerine sonuna kadar katılıyorum kanarya şinde acemi olmasam timbrado yetiştirmeye çalışırım ama çok acemiyim aksaraydaki derneğe ara sıra gidiyoerum ama hiç timbrado yok tanıdığım birkaç abimiz var ama onlardada timbrado yok seninde bildiğin gibi ötüm kanaryası almak istiyorum timbrado kadar güzel ötenide pek görmedim.teşekkürler kolay gelsin.