PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : beykoz flurya yarışması 21.06.2009

Mehmet Ali ŞEN
01-09-2010, 13:48
merhaba mustafa!!!!!benim evdeki hoparlör cazırtılı çalışıyor bozuk,o yüzden videoyu seyredemedim..ama beykozdaki kuşcuların floryası ise bence iyi bir kuştur......:)

Erol KARAOĞLU
01-09-2010, 14:42
Pylaşım için teşekkür ederim,florya bana görede çok zor bir kuş ama ötümü mükemmel,hayranlık verecek derecede güzel ötüyor.

Birol BEKTAŞ
01-09-2010, 14:57
:merhaba:Mustafa kardeş ben olsam kafayı ,takma derim bu iş inan hem zor hemde çok iyi bilgi gerekli ....Flurya çok enterasan bir kuş.Yıllarca Pisliğini temizlersin ama kuşu öttüremezsin .
Hiç girme derim.. Yazın fluryacılarla düşman olursun kışın ise dost olursun ....

Mustafa EREN
01-09-2010, 18:57
merhaba mustafa!!!!!benim evdeki hoparlör cazırtılı çalışıyor bozuk,o yüzden videoyu seyredemedim..ama beykozdaki kuşcuların floryası ise bence iyi bir kuştur......:)
Merhaba Mehmet Ali abi,
Ben açıkçası anlamam floryadan ama güzel ötüyor kuş sonunda hatta sallıyo falan kafesi sahibi kuşu huylandırmak için sanırım.

Mustafa EREN
01-09-2010, 19:00
Pylaşım için teşekkür ederim,florya bana görede çok zor bir kuş ama ötümü mükemmel,hayranlık verecek derecede güzel ötüyor.

Aynen abi mükemmel ötüyor.

Mustafa EREN
01-09-2010, 19:08
:merhaba:Mustafa kardeş ben olsam kafayı ,takma derim bu iş inan hem zor hemde çok iyi bilgi gerekli ....Flurya çok enterasan bir kuş.Yıllarca Pisliğini temizlersin ama kuşu öttüremezsin .
Hiç girme derim.. Yazın fluryacılarla düşman olursun kışın ise dost olursun ....

Merhabalar abi,

Evet bu işin çok zor olduğunun ve çok iyi bilgi gerektiğinin farkındayım becerebilirmiyim diye düşünüyorum..Bu sesleri dinleyince çok etkilendim ve bende bir florya besliyim dedim bakalım abi zaman ne göstericek.Yani açıkçası beslemek istiyorum.

Birol BEKTAŞ
01-09-2010, 19:55
Burdan bir düzeltme yapayım flurya kuşu tabiyki beslenir ama ötüm olayına geldinmi sıra .....İşte en zor işde bu

Mehmet Ali ŞEN
01-09-2010, 21:36
Merhaba Mehmet Ali abi,
Ben açıkçası anlamam floryadan ama güzel ötüyor kuş sonunda hatta sallıyo falan kafesi sahibi kuşu huylandırmak için sanırım.

mustafa kardeş!!!!!!kuşun seyisinin(sahibi)kafesi sallma nedeni,kuş muhakkak makaradan düşücektir ve çırlıyacaktır o yüzden müdahale etmiştir.......:gozkirpma:kimse uzun makaranın peşine çır dinlemek istemez değilmi? demek iyi seyislik yapıyormuş....florya kuşunda müdahale olmazsa olmaz,çünkü her floryada bozuk (çır ) vardır.huylandırma işi başka birşey,flurya kuşu ağzına göre nağme buldummu(huylandığı)onu bastırmak için öter.bunu sahibinin çözmesi lazım, yani saka gibi kanarya gibi değil pek.floryada kuşa göre bakım vardır her kuşun bakımı farklıdır.....hısla öten floryayla normal prosedüründe giden bir kuşun bakımı standart olmaz olamaz!!!!!!!kuşu dikmek patlatmakta sahibine göre bakıma göre değişir.kendi kuşunun karşısına çıkartacağın kuşunda aynı ağızlı olması lazım.herşeyden önce..floryanın ağızlarını bilmen gerekiyor.çır , tüfeli ötüm nedir?onları bilmen gerekiyor.........eğer iyi ve kötü nağmeleri bilmezsen istediğin standartda kuş çıkartamazsın.dağ babası ve yerli yavrusu arasında hatta iki dağ babası veya iki geçimi arasında bile bakım farkı vardır....yani kardeşim herşeyden evvel kendine iyi bir usta bulucan(Kİ bu beykozda zor değil:)ondan sonra ortamda kuş dinleyeceksin sonra kuş ayırıp öttürmeye uğraşacaksın :hehe:birde benim sana tavsiyem kimsenin kuşu hakkında özellikle ortamda yorum yapma ... ve bilmediğin ve ustandan onay almadığın kuşu ortama sokma..bunu bana babam ve babamın arkadaşı floryacı abilerim nasihat etmişlerdi küpe olsun kulağına....uzun uzun lü lü lü çırsız kuşlar çıkartman dileğiyle:gozkirpma:

Mustafa EREN
01-09-2010, 21:44
Mustafa Bey evet fulorya farklı ve zevkli bir kuş ama uğraşısı çok hemen hemen hergün gezdirmen lazım kafes sürekli temiz olması lazım çcuk gibi sürekli ilgilenmen lazım yemine vitaminine özellikle tüy dökümünde videoda sadece düz ötüşünü uzatmış daha çok nağmeleri var o ötüş bir şey değil kesik kesik çok nağmeleri var doğadaki her kuştan ders alıyor ve her yörenin kuşları farklı ötüyor çok ve ötümü çok keyifli insanı dinlendiren ötüşüvar tavsiye ederim florya da beslemeni.çok dikkat etmek gerek derken mesela babamın bir floryası vardı bu saydıklarımın hiç birini yapmazdı babam ama kuş tam sekiz sene yaşadı aklına gelince yeşillik verir aklına gelince yumurta verirdi sade yemle 8 yıl yaşadı kuş ve örtülü de değildi bir tek tüy dökümünde örterdi.
kendinize iyi bakın iyi günler

Evet gerçekten çok uğraşısı var sizinde söylediğiniz gibi gerek forumlarda okuduklarımdan anladığım kadarı ile gezdirme konusuda öyle bizim burada Beykoz'da çok görüyorum ben kuş gezdiren ama yinede beslemek istiyorum ben uğraşmak istiyorum.Dediğiniz gibi sezon bitti galiba sanırım seneye kaldı florya besleme işi.

Sevgiler

Mustafa EREN
01-09-2010, 22:12
mustafa kardeş!!!!!!kuşun seyisinin(sahibi)kafesi sallma nedeni,kuş muhakkak makaradan düşücektir ve çırlıyacaktır o yüzden müdahale etmiştir.......:gozkirpma:kimse uzun makaranın peşine çır dinlemek istemez değilmi? demek iyi seyislik yapıyormuş....florya kuşunda müdahale olmazsa olmaz,çünkü her floryada bozuk (çır ) vardır.huylandırma işi başka birşey,flurya kuşu ağzına göre nağme buldummu(huylandığı)onu bastırmak için öter.bunu sahibinin çözmesi lazım, yani saka gibi kanarya gibi değil pek.floryada kuşa göre bakım vardır her kuşun bakımı farklıdır.....hısla öten floryayla normal prosedüründe giden bir kuşun bakımı standart olmaz olamaz!!!!!!!kuşu dikmek patlatmakta sahibine göre bakıma göre değişir.kendi kuşunun karşısına çıkartacağın kuşunda aynı ağızlı olması lazım.herşeyden önce..floryanın ağızlarını bilmen gerekiyor.çır , tüfeli ötüm nedir?onları bilmen gerekiyor.........eğer iyi ve kötü nağmeleri bilmezsen istediğin standartda kuş çıkartamazsın.dağ babası ve yerli yavrusu arasında hatta iki dağ babası veya iki geçimi arasında bile bakım farkı vardır....yani kardeşim herşeyden evvel kendine iyi bir usta bulucan(Kİ bu beykozda zor değil:)ondan sonra ortamda kuş dinleyeceksin sonra kuş ayırıp öttürmeye uğraşacaksın :hehe:birde benim sana tavsiyem kimsenin kuşu hakkında özellikle ortamda yorum yapma ... ve bilmediğin ve ustandan onay almadığın kuşu ortama sokma..bunu bana babam ve babamın arkadaşı floryacı abilerim nasihat etmişlerdi küpe olsun kulağına....uzun uzun lü lü lü çırsız kuşlar çıkartman dileğiyle:gozkirpma:

Doğrudur abi bilmeyince ben huylandırmak için sallıyor zannettim ama sağolasınız sizlerin sayesinde az çok bilgi sahibi oluyorum mesela neden salladıklarını öğrenmiş oldum.diğer bir nasihatinde kulağıma küpe oldu şimdiden :) bilmesem ilerde bigün bi ortamda belkide kuşun ötümü için bişiyler söylerdim ama şimdi bunu bildiğim için bişiy demem.ötüme gelecek olursak hiçbişiy bilmiyorum abi iyisi şudur kötüsü şudur daha doğrusu sesleri tanımaya çalışıyorum.zamanlada öğrenmeye çalışacağım.mesela bu dağ babası dedikleri yerli kuş dedikleri geçim dedikleri kuşları görsem asla tanımam ama çok duyuyorum.Bi komşum var daha önceleri ben çocukken yani çok kuş beslerdi floryayı çok severdi geçen senede 3-4 tane floryası vardı ama salmış sanırım onunla bi konuşacam bu florya konusunu biraz muhabbet edeceğim.Vermiş olduğun bilgiler için çok teşekkür ederim Mehmet Ali abi iyi günler dilerim

Saygılar

Mehmet Ali ŞEN
01-09-2010, 22:46
evet mustafa kardeş!!!!bazısı parmağını dokunur bazısı kafesi sallar bazısı bir tur çevirir öyle çırlamamasını sağlar......tabi çevirmekten kastım öyle çay tepsisi gibi takla attırmak değil :13:dağ babası yerli yavrusu ve geçimi diye ayrılması şöyle!!!!!!!!aynı floryanın dağda yaşlanmış kalın sesli ötenleri bu isimle çağrılıyor...geçitte tutulanı geçim kuşu diye adlandırılıyor.kimi yerli yavrusu besler bilekten çıkartır onu öttürür keyifçidir.......kimi dağ babalarını ayırır..bazısına göre geçim kuşu abuk subuk dersler..dikini dinlemeden salar..bir çoğu benim gibi bokunu temizler, dinler kuş tırt çıkar ve salar.......herkesin kuş şekli farklı.....:hehe:

Mustafa EREN
01-09-2010, 22:57
Anladım abi şu dağ babası ismi çok hoşuma gitti yanlız :) herhalde seçimim bu olur floryada hemde sesi kalınmış gür olur sanırım.