PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Takım Elbise


Güven SANCAK
01-03-2010, 20:22
http://img121.imageshack.us/img121/3586/1206161267iiln5cv.jpg (http://img121.imageshack.us/i/1206161267iiln5cv.jpg/)


Yaşlı adam, bir konfeksiyon mağazasına ait vitrine uzun uzun baktıktan sonra, ilerideki yeşillikte oynayan çocukların en zayıfına dönerek:

Küçüüük!... diye seslendi. Bana biraz yardımcı olur musun? Çocuk, hafta sonlarında yaptıkları misket oyununu ilk defa kazanmış olmasına rağmen arkadaşlarını bırakıp geldi.

7-8 yaşlarındaydı ve üzerindeki elbiseler, "tek kelimeyle" dökülüyordu. Yaşlı adam, çocuğun saçlarını okşadıktan sonra :

Vitrindeki elbiseyi giymeni istemiştim, dedi. Bakalım üzerine uyacak mı? Çocuk, bu teklifi ilk önce şaka sandı. Ama adam son derece ciddiydi.Onunla birlikte mağazaya girerken, ilk önce rüyâda olup olmadığını, daha sonra da şimdiye kadar yeni bir elbise giyip giymediğini düşündü.

Genellikle ailedeki büyük çocuğa alınan veya komşular tarafından verilen giyecekler, elbiselerin ona dar gelmesiyle birlikte ortanca kardeşe kalır, birkaç sene sonra da dizleri aşınmış veya delinmiş vaziyette kendisine yamanırdı. Ama "her zaman hasta" dedikleri babasının ne kadar zor para kazandığını bildiğinden, bu işe bir kere bile itiraz etmemişti.

Şimdi ise, ilk defa yeni bir elbisesi olacaktı. Üstelik de bayrama üç gün kala... Çocuk, yaşlı adamın gösterdiği elbiseleri giydiğinde, büyümüş olduğunu ilk defa farketti. Çizgili kadifeden yapılmış pantolon, bacaklarının ne kadar uzun olduğunu ortaya koyarken, yeni ceketi de omuzlarını iyice geniş göstermişti. Fakat hepsinin üzerine giydiği kaban bir başkaydı ve artık üşümeyecekti.

Çocuk, biraz önce kazandığı misketleri onun cebine bıraktığında, iyice keyiflendi. İrili ufaklı misketler, gayet derin olan ceplerin bir köşesinde kalmıştı. Demek ki her bir cep, en az elli misket alabilirdi.

Yaşlı adam, çocuğu sağa sola döndürdükten sonra, elbiselerin paketlenmesini istedi. Ve iş tamamlandığında, tezgâhtara dönerek :

Elbiseleri torunuma alıyorum, dedi. Kendisine sürpriz yapacağım için,onları bu çocuğun üzerinde denedim. İkisinin de boyu falan aynı da Çocuk, bir anda beyninden vurulmuşa döndü ve ne diyeceğini bilemedi.

Ama artık büyüdüğüne göre, bir şey belli etmemeliydi. Aynaya son bir defa baktıktan sonra, üzerindekileri yavaşça çıkartarak bir kenara fırlattığı eskileri giydi.

Adam, elbiselerin torununa uyacağından emindi. Yaptığı hizmet için çocuğa bir ciklet parası vermek istediğinde, onu yanında göremedi.

Haylaz velet, belli ki bu işten sıkılmıştı.Çocuk, arkadaşlarının yanına döndüğünde, bir kenara çekilerek onları seyretmeye koıuldu. Ve bütün ısrarlara rağmen oyuna katılmadı.

Arkadaşları : Niçin oynamıyorsun? diye sordular. En güzel misketleri sen kazanmıştın. Çocuk, inci gibi yaşlar süzülen gözlerini arkadaşlarından kaçırmaya çalışırken :

Misketlerim, bu elbiselere yakışmayacak kadar güzeldi, dedi.

Bu yüzden onları, bayramlık kabanımın cebine sakladım.


ASLINDA HER YAŞTA AMA FARKLI ŞEKİLLERDE HEP BİRİLERİ TARAFINDAN KANDIRILIP SONRA DA BİR KENARA FIRLATILMADIK MI??

- İŞİMİZDE
- AŞKTA
- DOSTLUKTA
- ARKADAŞLIKTA
- BELKİ DE AİLEMİZDE..

KİMİN UMURUNDA BİR BAŞKASININ DUYGULARI, HİSSETTİKLERİ VEYA KANDIRILMASI? GÖZYAŞLARI YA DA KALP KIRIKLIKLARI?

BÜTÜN BİR ÖMÜR BOYU KALAN İZLER ?? NE YAZIKKİ HİÇ KİMSENİN... KEŞKE.... KEŞKE... FARKLI OLABİLSEYDİ HERŞEY. BİRAZ DAHA İNSANCA, BİRAZ DAHA HASSASCA, DÜRÜSTCE VE BİRAZ DAHA YÜREKLİCE...

İbrahim GÖBEL
01-03-2010, 20:25
Ellerine sağlık kardeş .

Hakan KARADENİZLİ
01-03-2010, 20:30
Güzeldi Kardeş ellerine sağlık.

Mehmet ŞENCAN
01-03-2010, 20:35
Ders alınacak o kadar şey varki

Metin KUTLU
01-03-2010, 20:41
Sevgili Güven Ellerine sağlık paylaşımın için.

Küçük çocuğa çok güzel bir hayat dersi olmuş '' emek vermediğimiz hiçbirşey bize ait değildir zamanı gelince birileri alıp götürür''

Sevgi ve Saygılarımla

Cem DALAZ
01-03-2010, 20:48
Güven abi çok etkileyici bir yazı ve bir o kadar da acımasız hayatın ta kendisini anlatıyor.Paylaşım için teşekkürler.

Mehmet Reis
01-03-2010, 21:46
Sevgili Güven Ellerine sağlık paylaşımın için.

Küçük çocuğa çok güzel bir hayat dersi olmuş '' emek vermediğimiz hiçbirşey bize ait değildir zamanı gelince birileri alıp götürür''

Sevgi ve Saygılarımla
+1

Volkan AYKAN
01-03-2010, 22:06
Yaşlı adam hata yapmış,o yaşta birisinin yapmaması gereken.Yani o yaşa kadar boşa yaşamış,birşey öğrenememiş.

Mehmet AYTAŞ
01-03-2010, 23:09
Yaşlı adam hata yapmış,o yaşta birisinin yapmaması gereken.Yani o yaşa kadar boşa yaşamış,birşey öğrenememiş.
AYNEN KATILIYORUM O KÜÇÜÇÜK ÇOCUGUN DUYGULARINLA OYNANMAZ O ÇOCUK BU YAŞANAN OLAYI ÖMÜR BOYU UNUTMAZ

Çağlar KANSU
01-03-2010, 23:14
Güven Bey, çok güzel bir paylaşım.. Teşekkürler..

Ali ÜSTÜNDAĞ
01-04-2010, 00:18
süper......

Hacı Ali GÜNEÇIKAN
01-04-2010, 14:26
Allah,hepimize güzel hasletler nasip etsin.Karekterli insanlarla karşılaştırsın.(Amin)...

Güven kardeşim çok sağolasın,paylaşımın çok güzeldi.46/50
Kahramanmaraş
-------------------